Aktualizacja: 24.08.2017 08:02 Publikacja: 24.08.2017 07:49
Foto: Fotolia.com
Coraz powszechniejsze w biznesie korzystanie z przetwarzania danych za pomocą zewnętrznych serwerów może być opodatkowane w Polsce tzw. podatkiem u źródła. Tak wynika z interpretacji wydanej niedawno przez Krajową Informację Skarbową.
Eksperci zwracają uwagę, że takie zagadnienie może dotyczyć nie tylko firm bezpośrednio zamawiających usługi chmury obliczeniowej. – Taki obowiązek może się pojawić także w przypadku, gdy np. zagraniczna spółka matka z grupy kapitałowej zamawia usługę cloud computingu dla swoich spółek córek w różnych krajach i refakturuje tę należność – zwraca uwagę Anna Strzelecka z kancelarii Taxpoint. Zauważa, że w takiej sytuacji obowiązek podatkowy może powstawać na takich samych zasadach jak wtedy, gdy usługi chmury obliczeniowej są zamawiane bezpośrednio u zagranicznego dostawcy. Chodzi bowiem o uzyskiwanie w Polsce przez zagraniczny podmiot przychodów z usług polegających na przetwarzaniu danych (tak fiskus traktuje chmurę obliczeniową). Do odprowadzenia podatku jest zasadniczo zobowiązany polski nabywca takich usług.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas