Postępowanie dyscyplinarne żony nie ma związku z działalnością gospodarczą męża. Nawet jeśli pełni ważną funkcję w jego firmie. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią właściciel apteki. Skorzystał z usług kancelarii prawnej i otrzymał fakturę z kwotą wynagrodzenia. Chciałby z tej faktury odliczyć VAT. Podkreślił, że usługa prawna została nabyta na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Kancelaria reprezentuje bowiem jego żonę, która jest farmaceutką i posiada uprawnienia do prowadzenia apteki (on sam takich nie ma). W firmie męża jest osobą współpracującą i pełni funkcję kierownika apteki.

Żona ma postępowanie dyscyplinarne przed izbą aptekarską. Dotyczy zatrudnienia u byłego pracodawcy, który oskarża ją o naruszenie prawa farmaceutycznego oraz zasad etyki zawodowej. W jego konsekwencji może stracić prawo wykonywania zawodu, a co za tym idzie, możliwość kierowania apteką. Sytuacja finansowa właściciela nie pozwala na zatrudnienie innej osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Dlatego przegrana w postępowaniu dyscyplinarnym żony spowoduje likwidację prowadzonej przez niego apteki.

Reasumując, mężczyzna twierdzi, że celem nabycia usługi prawnej jest zabezpieczenie dochodu z działalności gospodarczej. Wydatek jest więc związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.

Co na to fiskus? Nie dostrzegł związku przyczynowo-skutkowego między pomocą prawną a prowadzoną przez mężczyznę działalnością gospodarczą. Podkreślił, że postępowanie dyscyplinarne żony dotyczy oskarżenia przez byłego pracodawcę. Nie ma więc związku z czynnościami wykonywanymi w aptece męża. Wydatki mają charakter osobisty, chodzi bowiem o utrzymanie posiadanych przez żonę uprawnień. Celem tego rodzaju wydatków nie jest osiągnięcie przez mężczyznę obrotu opodatkowanego VAT. Nie przysługuje mu więc prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Skarbówka zgodziła się, że ewentualne niekorzystne rozstrzygnięcie postępowania dyscyplinarnego wobec żony mężczyzny będzie miało wpływ na prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. Związek pomiędzy nabywanymi usługami pomocy prawnej a jego działalnością nie jest jednak dostrzegalny i bezsporny, a tylko wtedy mógłby wykorzystać prawo do odliczenia podatku naliczonego.

numer interpretacji: 0111-KDIB3-2.4 012.89.2017.3.SR