Aktualizacja: 30.05.2017 07:52 Publikacja: 30.05.2017 07:52
Foto: www.sxc.hu
Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości. Spółki takie, zwane REIT (od angielskiego Real Estate Investment Trusts), mają być swoistymi funduszami inwestycyjnymi, zapewniającymi swoim udziałowcom zarobek na inwestycjach w nieruchomości.
Nowa wersja projektu przewiduje, że dochód REIT-u będzie opodatkowany 19-procentowym CIT, ale dopiero po dwóch latach od zakończenia danego roku podatkowego. Będą mogły w ogóle uniknąć tego podatku, jeśli w ciągu tego czasu przeznaczą dochód na zakup albo wytworzenie nieruchomości lub ich części. Ewentualnemu opodatkowaniu może realnie podlegać jednak i tak niewielka część dochodu, bo REIT-y będą zobowiązane do wypłaty 90 proc. swoich zysków w 9 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. W chwili wypłaty dywidendy REIT będzie potrącał 8,5 podatku z zysków udziałowców. W ten sposób osoby inwestujące w takie spółki będą obciążone podobnie, jak gdyby same wynajmowały komuś nieruchomość i korzystały ze zryczałtowanej stawki (choć formalnie to REIT będzie podatnikiem).
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Ułatwienia na linii fiskus–podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach – to niektóre z najnowszych prop...
Przedsiębiorca mający problemy ze słuchem może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na aparat, dzięk...
Ulepszenie programu komputerowego ma charakter twórczy. A zamawianie prac u zewnętrznego specjalisty nie przekre...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na karnety sportowe i pakiety medyczne dla samozatr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas