PIT i VAT: Jak rozliczyć sprzedaż środków trwałych

Zbycie nie w pełni zamortyzowanego auta pozwala ująć jednorazowo w kosztach tę część jego wartości początkowej, która nie została umorzona. Transakcja nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej, nawet jeśli przekracza 20 tys. zł.

Publikacja: 09.03.2017 05:00

PIT i VAT: Jak rozliczyć sprzedaż środków trwałych

Foto: 123RF

- Prowadzę firmę transportową. Rozliczam się w formie podatku liniowego. W marcu br. zamierzam sprzedać samochód będący środkiem trwałym w mojej firmie. Samochód nie został w pełni zamortyzowany. Czy będę mógł zaliczyć w koszty niezamortyzowaną wartość samochodu? – pyta czytelnik.

W miesiącu sprzedaży środka trwałego podatnik ma prawo rozliczyć w kosztach podatkowych ostatni odpis amortyzacyjny. Będzie to miało miejsce nawet w sytuacji, gdy sprzedaż nastąpi pierwszego dnia miesiąca. Jeśli podatnik sprzeda pojazd 1 marca, to za marzec będzie mógł zaksięgować w koszty miesięczną amortyzację. Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów