Niższa stawka podatku VAT na rejsy wędkarskie i nurkowe

Organizatorzy wypraw wędkarskich i nurkowych naliczają od swoich usług 8 proc. VAT.

Publikacja: 27.01.2017 08:29

Niższa stawka podatku VAT na rejsy wędkarskie i nurkowe

Foto: 123RF

Minister finansów wydał interpretację ogólną (PT1.8101.13. 2016.KSB.680) ważną dla wszystkich firm działających w branży turystyczno-rekreacyjnej. Chodzi o rozliczenie rejsów wędkarskich i nurkowych.

 
Wstęp na taką imprezę opodatkowany jest 8-proc. VAT. Pojawiły się jednak wątpliwości, jak rozliczać inne świadczenia. Rejsy wędkarskie, oprócz samego transportu statkiem do określonych miejsc, mogą obejmować takie usługi jak oferowanie zimnych lub ciepłych przekąsek i napojów, zapewnienie noclegu, wynajem sprzętu, sprzedaż przynęty, filetowanie i przechowywanie złowionych ryb. W ramach rejsów dla nurków oprócz dostarczenia ich na wybraną część akwenu mogą być oferowane takie usługi jak zapewnienie posiłku i napojów, miejsca do spania, możliwości ładowania butli lub miejsca do przechowywania sprzętu, pomoc załogi.
 
Minister finansów podkreślił, że rejsy organizowane dla nurków lub wędkarzy stanowią kompleksową usługę, której celem jest zapewnienie pasażerom określonego rodzaju aktywnego wypoczynku. Dla nabywcy najistotniejszym elementem świadczeń jest rekreacja, rozumiana jako możliwość nurkowania czy wędkowania, dla której niezbędna jest podróż statkiem, ewentualnie połączona z konsumpcją posiłków i noclegiem.
 
 Zgodnie z poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT takie usługi (związane z rekreacją) są opodatkowane 8-proc. stawką. Ale tylko w zakresie wstępu. Pod tym pojęciem należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś (za definicją ze Słownika Języka Polskiego). Zajął się tym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku dotyczącym siłowni (sygn. I FSK 311/13). Uznał, że sformułowanie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, iż wszystkie usługi świadczone przez siłownie, które nie są związane z normalnym, typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek czy też porady instruktora, nie są objęte stawką obniżoną.
 
Reasumując, niższą stawkę można zastosować także wtedy, gdy częścią rejsu są inne świadczenia. Muszą być jednak zapewnione w cenie wstępu i normalnie (typowo) wchodzić w zakres tego rodzaju usług.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń