Aktualizacja: 25.01.2017 05:30 Publikacja: 25.01.2017 05:30
Foto: 123RF
1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie cen transferowych odmieniając rzeczywistość oraz postrzeganie zagadnień związanych z dokumentowaniem transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dotychczas obowiązujące przepisy, z którymi mieliśmy do czynienia w niezmienionej formie od 1997 r., przeszły już do lamusa. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów, zmienione przepisy mogą dotyczyć nawet 20 tys. przedsiębiorców. Nowe przepisy i odświeżony kształt dokumentacji podatkowej idą w ślad za wytycznymi OECD powstałymi w wyniku prac nad BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting), które to na dobre przemodelowały światowe postrzeganie obowiązków dokumentacyjnych. W wyniku tych właśnie prac wprowadzono do polskich przepisów wiele zmian, w tym m.in. po raz pierwszy nałożono obowiązek przygotowywania dokumentacji grupowej (tzw. Master file), zmieniono zakres informacji przedstawianych w ramach dokumentacji podstawowej (tzw. Local file) oraz wyznaczono obowiązek przygotowywania raportowania CbC (ang. Country by Country Reporting), nad którym prace w dalszym ciągu trwają.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas