Reklama
Rozwiń

CIT: podatnicy wciąż bez wytycznych dla dokumentacji podatkowej

Wersja art. 9a ustawy o CIT obowiązująca od 1 stycznia zawiera ogólne reguły zawartości dokumentacji cen transferowych sporządzanej według nowych zasad. Szczegóły mają wynikać z rozporządzenia, nad którym prace się przedłużają.

Publikacja: 25.01.2017 05:30

CIT: podatnicy wciąż bez wytycznych dla dokumentacji podatkowej

Foto: 123RF

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie cen transferowych odmieniając rzeczywistość oraz postrzeganie zagadnień związanych z dokumentowaniem transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dotychczas obowiązujące przepisy, z którymi mieliśmy do czynienia w niezmienionej formie od 1997 r., przeszły już do lamusa. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów, zmienione przepisy mogą dotyczyć nawet 20 tys. przedsiębiorców. Nowe przepisy i odświeżony kształt dokumentacji podatkowej idą w ślad za wytycznymi OECD powstałymi w wyniku prac nad BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting), które to na dobre przemodelowały światowe postrzeganie obowiązków dokumentacyjnych. W wyniku tych właśnie prac wprowadzono do polskich przepisów wiele zmian, w tym m.in. po raz pierwszy nałożono obowiązek przygotowywania dokumentacji grupowej (tzw. Master file), zmieniono zakres informacji przedstawianych w ramach dokumentacji podstawowej (tzw. Local file) oraz wyznaczono obowiązek przygotowywania raportowania CbC (ang. Country by Country Reporting), nad którym prace w dalszym ciągu trwają.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?