Reklama
Rozwiń

CIT: co się składa na wartość początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie

Definicja kosztu wytworzenia, ze względu na otwartą formułę określania składających się na niego wydatków, jest źródłem praktycznych problemów. Dowodem na to – i jednocześnie pomocą – są liczne interpretacje fiskusa.

Publikacja: 18.01.2017 05:40

CIT: co się składa na wartość początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie

Foto: 123RF

Wartością początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie jest koszt jego wytworzenia. Pojęcie kosztu wytworzenia jest określone przez ustawodawcę w art. 16g ust. 4 ustawy o CIT i odpowiednio w art. 22g ust. 4 ustawy o PIT. Zgodnie z powołanymi przepisami „Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania."

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?