Aktualizacja: 01.12.2016 06:54 Publikacja: 01.12.2016 06:54
Foto: 123RF
O tym, że fiskus ma apetyt na nowoczesne formy palenia, wiadomo było już od dawna. Teraz MF oficjalnie potwierdziło, że w resorcie powołano specjalny zespół „do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów". Ministerstwo nie podaje więcej szczegółów. „Żadne wiążące ustalenia na chwilę obecną nie zapadły" – napisało w liście do „Rz" biuro prasowe resortu.
Podatek mógłby tak naprawdę dotyczyć nie tyle urządzenia do palenia, ile raczej płynów do ich napełniania, zwanych e-liquidami. Chęć nałożenia podatku na ten stosunkowo nowy wynalazek wynika z coraz większej popularności e-papierosów i kurczenia się tradycyjnego rynku tytoniowego. Według szacunków fundacji CASE e-papierosy pali już 1,3–1,5 mln Polaków.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Kasowy PIT to dodatkowa biurokracja, a i tak nie uchroni przed podatkiem. Przedsiębiorcy nie są nim zainteresowani, odradzają go księgowi. Wyborcza obietnica może się okazać niewypałem.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zgadza się na zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00. - Na pewno będziemy tego stanowiska cały czas bronili – zapowiedział wiceszef resortu Michał Jaros.
Od nowego roku o 15 proc. poszła w górę w Rosji akcyza na mocne alkohole. Minimalna cena wódki w sprzedaży detalicznej to teraz więcej o blisko 17 proc. Jednak w rosyjskich sklepach próżno szukać alkoholi w minimalnych cenach.
W ostatnim tygodniu roku Polacy ruszają po wina musujące, których sprzedaż w tym okresie jest siedmiokrotnie wyższa niż średnia w pozostałych tygodniach. Mimo to produkt ten powoli przestaje być sezonowy.
Przyszłoroczna podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe to jedna z nieplanowanych wcześniej zmian w podatkach. Oficjalnie sprzedawane papierosy będą droższe.
Zwalczanie szarej strefy to szczytny cel każdego rządu. Gorzej, gdy najpierw się prowokuje jej rozrost, a potem ogłasza przeciwko niej krucjatę.
Planowane podwyżki akcyzy na alkohol budzą coraz większe obawy wśród ekspertów i konsumentów. Choć rząd uzasadnia je dbałością o zdrowie i koniecznością zmniejszenia spożycia alkoholu, w rzeczywistości dąży do zwiększenia dochodów budżetowych. Wzrost cen legalnych napojów prowadzi z jednej strony do rozkwitu szarej strefy alkoholi, z drugiej zaś zaburza konkurencyjność krajowego rynku względem sąsiadujących z Polską krajów UE, gdzie już obecnie, dzięki niższym podatkom, ceny piwa oraz innych alkoholi są niższe niż w Polsce. Wbrew rozpowszechnianym opiniom, konsumpcja alkoholu w Polsce spada, osiągając w 2023 roku najniższy poziom od 17 lat. Dzieje się tak, przede wszystkim, w wyniku kurczenia się rynku piwa, którego spożycie na jednego mieszkańca spadło od 2018 roku o ponad 13%. Patrząc na długoterminowe trendy w konsumpcji – spadający rynek piwa i umacniający się rynek mocnych alkoholi - rodzą się pytania o sensowność podejmowanych działań.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas