Kiedy firma musi rozliczyć podatek pracownika oddelegowanego za granicę

Brak obowiązku poboru zaliczki od wynagrodzeń i świadczeń dla osób wysłanych do pracy w innym kraju nie zwalnia pracodawcy z konieczności określenia kwoty dochodów za ten czas i wykazania ich w informacji rocznej PIT-11.

Publikacja: 14.11.2016 05:33

Kiedy firma musi rozliczyć podatek pracownika oddelegowanego za granicę

Foto: 123RF

Pracownicy czasowo oddelegowani do pracy za granicę zazwyczaj otrzymują szeroki pakiet świadczeń pieniężnych i rzeczowych, daleko wykraczający poza krajowe warunki wynagradzania. Pomimo szerokiej definicji przychodów ze stosunku pracy, nie zawsze świadczenia te będą jednak podlegały opodatkowaniu.

Dylemat co do traktowania poszczególnych świadczeń jako przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o PIT dotyczy przede wszystkim tych przypadków, w których pracodawca zobowiązany jest do kontynuacji poboru zaliczek w Polsce. Typowym przykładem są oddelegowania krótkoterminowe (do sześciu miesięcy), w zakresie których umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zasadniczo przewidują opodatkowanie dochodów za pracę zagraniczną wyłącznie w państwie rezydencji pracownika. Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie za pracę za granicą podlega lub będzie podlegało opodatkowaniu poza terytorium Polski, pracodawca wstrzymuje pobór zaliczek. Niemniej, brak obowiązku poboru zaliczki od wynagrodzeń i od świadczeń zapewnianym pracownikom oddelegowanym, nie zwalnia pracodawcy od obowiązku prawidłowego określenia wysokości dochodów za czas oddelegowania i odpowiedniego wykazania ich w informacji rocznej PIT-11 przekazywanej pracownikowi.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Podatki
Kto donosi do skarbówki, ma teraz ochronę jak sygnalista
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Podatki
Koniowóz jak samochód osobowy. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń