Reklama
Rozwiń

W jaki sposób powinny być archiwizowane faktury zakupu i inne dokumenty księgowe

Przechowywanie faktur i innych dowodów księgowych w formie elektronicznej nie przeszkadza w zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 09.11.2016 01:00

W jaki sposób powinny być archiwizowane faktury zakupu i inne dokumenty księgowe

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła w interpretacji z 6 października 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.838. 2016.1.KB), w jaki sposób powinny być archiwizowane faktury zakupu i inne dokumenty księgowe.

Sprawa dotyczyła banku, który posiada rozległą sieć placówek i oddziałów na terytorium całego kraju. Bank otrzymuje bardzo dużo faktur zakupu od kontrahentów oraz innych dokumentów księgowych, których archiwizacja staje się coraz bardziej czasochłonna i kosztowna w związku z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków (lokalowych, logistycznych) niezbędnych do przechowywania dokumentów w formie papierowej. Bank planuje uproszczenie procedury archiwizacji. Chce zrezygnować z przechowywania faktur zakupu i innych dokumentów księgowych w obecnej formie i zastąpić je skanami. Dowody papierowe podlegałyby digitalizacji, czyli wprowadzeniu do pamięci komputera w postaci danych cyfrowych metodą skanowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0