Aktualizacja: 17.10.2016 02:00 Publikacja: 17.10.2016 02:00
Foto: www.sxc.hu
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 22 sierpnia 2016 r. (I SA/Rz 504/16).
W ramach planu motywacyjnego spółka nieodpłatnie przyznaje wybranym pracownikom zastrzeżone jednostki akcyjne (RSU) amerykańskiej spółki matki. Każda jednostka RSU uprawnia pracownika do otrzymania akcji spółki pod warunkiem, że uczestnik planu pozostanie pracownikiem przez określony czas (tzw. vesting period). Od momentu przyznania RSU uczestnikowi przysługuje uprawnienie do otrzymania tzw. ekwiwalentu dywidendy, który jest automatycznie reinwestowany w nowe RSU. Podczas trwania vesting period pracownik ma ograniczone prawo rozporządzania RSU, a w przypadku ustania stosunku pracy podczas trwania vesting period pracownik traci wszelkie prawa do RSU. Po upływie vesting period pracownik, posiadacz RSU, nabywa akcje, którymi może swobodnie rozporządzać oraz nabywa uprawnienie do faktycznego otrzymania dywidendy wypłacanej przez spółkę amerykańską w formie pieniężnej. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w chwili zbycia przez niego akcji otrzymanych w następstwie realizacji RSU. Zdaniem podatnika, na etapie realizacji RSU jako pochodnego instrumentu finansowego nie powstaje przychód, ponieważ skutki tej realizacji nie są trwałe, a jedynie potencjalne.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Sąd Najwyższy nie dostrzegł, że nikt w drodze sądowo-administracyjnej nie stwierdził nieważności powołania Dariusz Barskiego na funkcję prokuratora krajowego.
Bezpośrednie stosowanie norm Konstytucji RP mimo wielu wypowiedzi w orzecznictwie i literaturze nadal potrafi budzić wiele wątpliwości, a nawet można rzec: emocji.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Pod koniec 2024 r. nasz barometr mierzący rotację szefów spółek z udziałem Skarbu Państwa bliski był rekordowi z czasu rządów PiS. Są jednak szanse na pewne odpolitycznienie ich władz.
Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas