Aktualizacja: 22.09.2016 02:00 Publikacja: 22.09.2016 02:00
Foto: www.sxc.hu
- Firma prowadzi działalność w zakresie produkcji i obrotu towarami. Jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT oraz podatnik VAT UE. W ramach prowadzonej działalności firma wewnątrzwspólnotowo nabywa towary. Kupuje (np. z Niemiec) olej napędowy (CN 27101943), z którego na terenie Polski zostaje wyprodukowany olej formowy (CN 27101991), który tym samym zmienia swoje właściwości. Wyprodukowany towar zostanie sprzedany i wyprowadzony przed upływem pięciu dni od przyjęcia poza granice kraju – do kraju członkowskiego UE. Czy zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o VAT firma musi odprowadzić VAT w ciągu pięciu dni? – pyta czytelniczka.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Nie każda faktura generuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.
Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.
Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.
W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, obowiązek rozliczenia podatku z faktury wystawionej z tytułu WNT po tym, spoczywa na podatniku, który ma prawo do odliczenia.
Przemieszczanie towarów do magazynu w Polsce stanowi transakcyjne WNT, nawet jeżeli własność przechodzi na kontrahenta dopiero po zakończonym transporcie i po wykonaniu usług przez podmiot trzeci. Istotne jest, aby przemieszczenie z innego kraju UE nastąpiło w celu wykonania uprzednio zawartej umowy sprzedaży z kontrahentem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas