Aktualizacja: 08.09.2016 08:31 Publikacja: 08.09.2016 08:31
Polski rynek vendingu ma szanse nadal się rozwijać. Głównie za sprawą żywności, a nie gorących napojów.
Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński
Zamierzam rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o sprzedaż towarów za pomocą automatów. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu takiej sprzedaży? – pyta czytelnik.
W przeszłości ustawa o VAT zawierała przepis przewidujący szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów za pośrednictwem automatów (na podstawie uchylonego od 1 stycznia 2014 r. art. 19 ust. 17 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstawał w takich przypadkach z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca). Obecnie jednak przepisy VAT nie zawierają podobnego przepisu.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. W orzecznictwie brak jednak jednolitego podejścia do kwestii terminu, w którym można skutecznie dokonać wyboru formy opodatkowania, jak również w kwestii momentu, od którego powstaje obowiązek uiszczania zaliczek na podatek.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
W przypadku gdy realizacja usługi reklamowej jest uzależniona od procesu walidacji, w ramach którego uzyskiwane są ostateczne informację mające bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi, tj. w momencie zakończenia procesu walidacji. W konsekwencji, faktura dokumentująca tę usługę powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana.
Obowiązek podatkowy z realizacji planów sprzedaży oraz celów jakościowych powinien być rozpoznawany w dniu finalnego zatwierdzenia przez sprawozdania. Dotyczyć to zarówno przyjęcia częściowego wykonania usługi, jak i zakończenia jej świadczenia.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT ma szczególne znaczenie praktyczne. Jego ustalenie pozwala określić moment opodatkowania danego zdarzenia i wykazania należnego podatku w pliku JPK. Moment powstania obowiązku podatkowego nie jest jednakowy dla wszystkich rodzajów usług, a ustawa przewiduje szereg wyjątków od zasad ogólnych.
Podatnicy mogą liczyć na uproszczenia w zakresie momentu rozliczania korekt z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, w przypadku umowy pożyczki momentem powstania obowiązku podatkowego nie będzie chwila dokonania zapłaty ze strony pożyczkobiorcy, lecz moment wykonania usługi pożyczki.
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Fakturę za usługę należy zatem zaewidencjonować w miesiącu uzyskania przychodu, nawet gdy została wystawiona później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas