Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące odliczenia kosztów podróży służbowych przedsiębiorców.
Wynika z nich, że biznesmen odliczy koszty przejazdu pociągiem, autobusem, promem, samolotem, w wysokości ceny biletu. Nie ma tu ograniczeń w rodzaju i klasie środka transportu.
W podróży samochodem, który jest środkiem trwałym, odliczeniu podlega np. zakup paliwa, opłaty za parking, za przejazd autostradami, mycie samochodu, naprawę oraz holowanie. Podstawą rozliczeń są np. faktury, rachunki, dowody opłat.
Jeśli auto nie jest środkiem trwałym, kosztem będą wydatki wyłącznie do wysokości wynikającej z tzw. kilometrówki.
Na wydatki związane z parkowaniem, udokumentowane biletem z parkometru, bez danych przedsiębiorcy, sporządza się dowód wewnętrzny i dołącza do niego posiadany dokument. Wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Na ich odwrocie należy wpisać dane przedsiębiorcy oraz rodzaj zakupionego towaru.
Odliczeniu podlegają też koszty noclegu w wysokości stwierdzonej fakturą lub rachunkiem (przedsiębiorcy nie obowiązują limity dotyczące pracowników). Kosztem będą też inne wydatki, np. zakup biletów na różnego rodzaju targi, wystawy i pokazy.
Więcej informacji na www.sip.gov.pl