Reklama
Rozwiń

Korekty VAT: zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia

Sprzedawca wyrobów stalowych, który błędnie wykazał na fakturze 23-proc. VAT, powinien wystawić jej korektę. Zgodnie ze zmieniającym się podejściem fiskusa nie musi czekać na potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.

Publikacja: 17.08.2016 06:10

Korekty VAT: zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia

Foto: 123RF

Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedaje innym podatnikom VAT czynnym m.in. wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, objęte mechanizmem „odwrotnego obciążenia". Przez pomyłkę dostawa towarów, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 24.10.61.0 – Pręty walcowane na gorąco, w nieregularnie zwijanych kręgach, ze stali niestopowej, została opodatkowana na zasadach ogólnych. Spółka błędnie wystawiła fakturę z wykazanym VAT obliczonym według stawki 23 proc. Dostawa tego towaru i wystawienie faktury miało miejsce w maju 2016 r., natomiast pomyłka została zauważona w sierpniu 2016 r. W tym samym miesiącu spółka wystawiła fakturę korygującą. Korekta faktury polegała na zmianie stawki 23 proc. na „odwrotne obciążenie". Korekty te nie spowodowały zmiany podstawy opodatkowania. Jak spółka (sprzedawca) powinna rozliczyć fakturę korygującą? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku