O obowiązku w VAT decyduje wystawienie faktury

Jeśli prenumerator nie płaci za czasopisma specjalistyczne przed ich dostawą, to wydawnictwo rozpozna podatek od towarów i usług w momencie wystawienia dokumentu sprzedaży.

Publikacja: 17.08.2016 06:00

O obowiązku w VAT decyduje wystawienie faktury

Foto: 123RF

Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą czasopism specjalistycznych w formie prenumeraty w okresach półrocznych, rocznych i dwuletnich, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1) oraz udostępnienia ich w wersji online. Czy w przypadku sprzedaży czasopism w formie prenumeraty dla firm prawidłowe jest rozpoznawanie obowiązku podatkowego w dniu wysyłki czasopism, pomimo braku fizycznej wpłaty należności za prenumeratę? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej ogólnej zasady istnieją wyjątki – ustawodawca określił w sposób odmienny szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. I tak, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT (tj. najogólniej mówiąc na udokumentowanie sprzedaży na rzecz innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT), z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT