Reklama
Rozwiń

O obowiązku w VAT decyduje wystawienie faktury

Jeśli prenumerator nie płaci za czasopisma specjalistyczne przed ich dostawą, to wydawnictwo rozpozna podatek od towarów i usług w momencie wystawienia dokumentu sprzedaży.

Publikacja: 17.08.2016 06:00

O obowiązku w VAT decyduje wystawienie faktury

Foto: 123RF

Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą czasopism specjalistycznych w formie prenumeraty w okresach półrocznych, rocznych i dwuletnich, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1) oraz udostępnienia ich w wersji online. Czy w przypadku sprzedaży czasopism w formie prenumeraty dla firm prawidłowe jest rozpoznawanie obowiązku podatkowego w dniu wysyłki czasopism, pomimo braku fizycznej wpłaty należności za prenumeratę? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej ogólnej zasady istnieją wyjątki – ustawodawca określił w sposób odmienny szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. I tak, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT (tj. najogólniej mówiąc na udokumentowanie sprzedaży na rzecz innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT), z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem