Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się z izbą skarbową, że firma koordynująca przeprowadzanie opinii medycznych musi opodatkować te usługi. Sąd oddalił skargę na interpretację warszawskiej Izby Skarbowej.
Spółka we wniosku o jej wydanie opisała, że zajmuje się wydawaniem opinii lekarskich dotyczących oceny rozmiaru uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia. Ocenia też roszczenia osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń objętych odpowiedzialnością w ramach ubezpieczenia OC, organizuje badania, komisje lekarskie itp. Usługi te świadczy na rzecz zakładu ubezpieczeń poprzez sieć placówek partnerskich, z którymi zawarła stosowne umowy.
Z wyjaśnień spółki wynikało, że jej pracownicy nie oceniają wysokości szkody – tym zajmują się lekarze. Usługi, o które pytała, polegają na skontaktowaniu się z klientem zakładu ubezpieczeń, umówieniu terminu badania, poinformowaniu go o tym, jak się przygotować, jakie dokumenty ze sobą zabrać, i odbiorze gotowej opinii.
Pytanie dotyczyło możliwości zastosowania zwolnienia z VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt ustawy o VAT zwolnione z podatku są m.in. usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.
Zwolnienie to stosuje się też, na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, do świadczenia usługi stanowiącej element takiej, która sama stanowi odrębną całość i jest właściwa oraz niezbędna do świadczenia usługi zwolnionej.
Spółka stwierdziła, że opisane przez nią usługi spełniają warunki do objęcia ich zwolnieniem. Powołała się na orzecznictwo, z którego wynika, że usługi świadczone w procesie likwidacji szkód, organizacji tej likwidacji, oceny ryzyka wypadku ubezpieczeniowego, organizowanie badań i komisji lekarskich są na tyle ściśle związane z usługami ubezpieczeniowymi, że ich wykonywanie w oderwaniu od tych usług byłoby pozbawione ekonomicznego sensu. Są jednocześnie elementem niezbędnym i właściwym dla usługi ubezpieczeniowej.
Izba skarbowa wydała jednak interpretację niekorzystną dla spółki. Stwierdziła, że takie usługi mogą być świadczone dla każdego, kto potrzebuje większej liczby opinii medycznych, a nawet ekspertyz innych specjalistów.
Warszawski sąd, oddalając skargę, zgodził się z organem podatkowym. Zwrócił uwagę, że usługi świadczone przez spółkę sprowadzają się do pośrednictwa pomiędzy podmiotem wydającym opinię a podmiotem opinii zasięgającym. Sama spółka natomiast w swoim imieniu i na swoją odpowiedzialność takich opinii nie wydaje.
Koordynacja badań lekarskich na potrzeby zakładu ubezpieczeń, jak wynika z wyroku WSA, to za mało, by spółka świadcząca takie usługi mogła zastosować zwolnienie z VAT.
sygnatura akt: III SA/Wa 152/15