Reklama
Rozwiń

Jaką stawką opodatkować refakturowanie opłat za media

Jeżeli w wynajmowanych lokalach media rozliczane są na podstawie podliczników, bądź innych kryteriów jak powierzchnia nieruchomości czy liczba osób z niej korzystających, należy opodatkować je według właściwych stawek stosowanych przy ich dostawie.

Publikacja: 14.01.2023 07:00

Jaką stawką opodatkować refakturowanie opłat za media

Foto: Adobe Stock

Podatnik w ramach prowadzonej działalności zawiera umowy na wynajem lokali użytkowych. W ramach zawieranych umów najemcy zobowiązują się płacić na jego rzecz czynsz za wynajem lokali oraz opłaty za dostarczane do lokali media (dostawa wody i odbiór ścieków, energia elektryczna, gaz oraz wywóz nieczystości), które to wynajmujący refakturuje (na podstawie wskazań podliczników lub innych, uzgodnionych kryteriów podziału kosztów) na najemców na podstawie uprzednio otrzymanej od dostawcy danego medium faktury. Lokale te nie są objęte systemem odbierania odpadów komunalnych na mocy aktu prawa miejscowego. Ponadto media nie stanowią elementu kalkulacyjnego ceny usługi najmu (wykazywane są w odrębnej pozycji na fakturze), a najemcy nie mają możliwości wyboru ich świadczeniodawców – decyduje o tym wynajmujący. Mając to na uwadze podatnik powziął wątpliwość czy może stosować do refakturowanych mediów taką samą stawkę podatku VAT według jakiej nabył te media. Według niego prawidłowym jest refakturowanie mediów na najemców z zastosowaniem właściwej dla nich stawki VAT dlatego, że w zawartych z nimi umowach zostało wskazane, że czynsz najmu nie obejmuje kosztów mediów, a podatnik przenosi na najemców koszty mediów na podstawie wskazań indywidualnych podliczników oraz cen z faktur pierwotnie wystawionych na podatnika, bez doliczania marży.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem