Reklama
Rozwiń

Sprzedaż gruntu a opodatkowanie VAT

Wykonywana w działalności gospodarczej dostawa nieruchomości jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż budowlane jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Gdy transakcja dotyczy działki, na której znajduje się budynek, jest obciążona według stawki właściwej dla jego dostawy.

Publikacja: 24.03.2016 04:40

W przypadku dostawy budynków z podstawy opodatkowania VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu

W przypadku dostawy budynków z podstawy opodatkowania VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu

Foto: 123RF

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca czasem wykonuje czynności, których nie wykonuje na co dzień, ponieważ mają one charakter odosobnionych zdarzeń gospodarczych. Takim przypadkiem jest np. sprzedaż firmowego gruntu przez czynnego podatnika VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Skoro zatem grunt uznawany jest według przepisów o VAT za towar, to wykonywana w działalności gospodarczej dostawa (sprzedaż) gruntu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie charakteru tego gruntu, a w konsekwencji odpowiedź na pytanie o sposób opodatkowania według właściwej stawki podatku bądź zastosowanie zwolnienia. Z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT wynika bowiem, że zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zwolnieniem o charakterze przedmiotowym zostały więc objęte tereny, które spełniają łącznie poniższe warunki:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama