Sprzedaż gruntu a opodatkowanie VAT

Wykonywana w działalności gospodarczej dostawa nieruchomości jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż budowlane jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Gdy transakcja dotyczy działki, na której znajduje się budynek, jest obciążona według stawki właściwej dla jego dostawy.

Publikacja: 24.03.2016 04:40

W przypadku dostawy budynków z podstawy opodatkowania VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu

W przypadku dostawy budynków z podstawy opodatkowania VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu

Foto: 123RF

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca czasem wykonuje czynności, których nie wykonuje na co dzień, ponieważ mają one charakter odosobnionych zdarzeń gospodarczych. Takim przypadkiem jest np. sprzedaż firmowego gruntu przez czynnego podatnika VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Skoro zatem grunt uznawany jest według przepisów o VAT za towar, to wykonywana w działalności gospodarczej dostawa (sprzedaż) gruntu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie charakteru tego gruntu, a w konsekwencji odpowiedź na pytanie o sposób opodatkowania według właściwej stawki podatku bądź zastosowanie zwolnienia. Z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT wynika bowiem, że zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zwolnieniem o charakterze przedmiotowym zostały więc objęte tereny, które spełniają łącznie poniższe warunki:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT