Najnowsza interpretacja fiskusa ucieszy tych, którzy do prowadzenia firmy potrzebują okularów. Skarbówka potwierdziła, że można je rozliczyć w podatkowych kosztach. Wcześniej była temu przeciw.
O interpretację wystąpił prowadzący jednoosobową działalność przedsiębiorca. Zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj zakłada je na skośnych dachach budynków jednorodzinnych (parterowych lub piętrowych). Podkreśla, że to niebezpieczna działalność, pracuje bowiem na wysokości i z groźnymi narzędziami, jak np. szlifierka kątowa.
Czytaj więcej:
Przedsiębiorca ma wadę wzroku. Dlatego kupił okulary BHP oraz szkła korekcyjne. Razem wydał prawie 2 tys. zł. Chce zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Wskazuje, że okulary wykorzystuje wyłącznie przy pracy na wysokości i w czasie używania niebezpiecznych narzędzi. Dodaje, że są nietłukące i spełniają różne normy bezpieczeństwa, np. amerykańskiej armii MIL SPEC.
Co na to fiskus? Potwierdził, że niezbędne przy wykonywaniu usług montażowych okulary można rozliczyć w podatkowych kosztach firmy. Wydatki na ich zakup mają związek z działalnością gospodarczą.
Czy to oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy mogą bez obaw wrzucać okulary w koszty PIT? Nie. Skarbówka z reguły się na to nie zgadza. Twierdzi, że jeśli ktoś ma wadę wzroku, powinien kupić okulary korekcyjne bez względu na to, czy prowadzi firmę. Jest to wydatek osobisty i nie można go rozliczać w biznesie.
Tak było we wcześniejszych interpretacjach dotyczących np. właściciela sklepu motoryzacyjnego, informatyka czy doradcy podatkowego. Nie pomagały argumenty o wielu godzinach spędzanych przed komputerem i że trzeba zadbać o wzrok, aby dalej zarabiać na życie. Dla fiskusa to nie powód do przyznawania podatkowych korzyści.
Kwestia rozliczania okularów w kosztach nie jest więc przesądzona. Dużo zależy od tego, co robi przedsiębiorca i czy faktycznie nie może prowadzić biznesu bez ochrony oczu. Przekonanie fiskusa jest możliwe, co pokazuje interpretacja w sprawie mężczyzny montującego panele fotowoltaiczne. Jednak nawet w niej skarbówka zastrzegła, że to na przedsiębiorcy spoczywa ciężar wykazania związku wydatków z działalnością gospodarczą.
Czytaj więcej:
„Jeśli podatnik nie wykaże tego związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na zakup nietłukących się, ochronnych okularów korekcyjnych BHP z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wspomniano też w niej, że zasadność rozliczenia wydatków w kosztach może zostać zweryfikowana w trakcie ewentualnego postępowania podatkowego.
Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.476.2023.1.KD