Rząd Tuska wprowadzi korzystne zmiany dla podatników

Minimum 6 miesięcy ma wynosić vacatio legis dla zmian w przepisach podatkowym - przewiduje umowa koalicyjna partii, które utworzą przyszły rząd. PiS znacznie skrócił czas wejścia nowych przepisów w życie od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, średnio z 50 do 15 dni.

Publikacja: 11.11.2023 14:41

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (C), przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia (

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (C), przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia (L), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (2L) oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2P) i Robert Biedroń (P) podczas uroczystości parafowania umowy koalicyjnej w Senacie w Warszawie

Foto: PAP/Marcin Obara

dgk

Partie KO, Trzecia Droga i Nowa Lewicy zadeklarowały w umowie koalicyjnej jak najszybszy powrót do "przewidywalności w systemie podatkowym". Ma temu służyć stabilizacja prawa oraz przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi.

"Stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy to warunek niezbędny dla zwiększenia stopy inwestycji w gospodarce. W tym celu strony Koalicji wprowadzą w szczególności zasadę minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym" - przyznają strony Koalicji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd rozszerza stosowanie zasady in dubio pro tributario. Co to oznacza?
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział