Eksport i import w transakcjach łańcuchowych a VAT

Aby zminimalizować ryzyko błędu przy ustalaniu, które dostawy stanowią eksport lub import w transakcji trójstronnej, każdy przypadek powinien być staranie analizowany. Warto także rozważyć obowiązki wynikające z innych jurysdykcji.

Publikacja: 25.01.2016 05:40

Foto: www.sxc.hu

Złożoność transakcji, jaka występuje na zagranicznych rynkach, ich realizacja poprzez zaangażowanie często kilku podmiotów z różnych krajów, wpływa w znaczący sposób na stopień trudności związanych z nimi problemów podatkowych. Szczególnie istotnymi kwestiami w tym zakresie są zagadnienia dotyczące transakcji łańcuchowych, czyli takich, w których w transakcji bierze udział kilka podmiotów, ale sam towar jest wysyłany od pierwszego podmiotu zaangażowanego w transakcję bezpośrednio do ostatniego z podmiotów. Szczególnie problematyczna z podatkowego punku widzenia jest sytuacja, gdy mamy do czynienia z dostawą z terytorium UE do kraju trzeciego lub na terytorium UE z kraju trzeciego i w związku z tym jedna z dostaw w łańcuchu powinna być rozpoznana jako eksport albo import towarów.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy zakup np. samochodu na firmę zmniejszy składkę zdrowotną?
Podatki
NSA: wynajem mieszkań spółce na krótkotrwałe zakwaterowanie jej pracowników nie przekreśla preferencji VAT
Podatki
Podatkowa deregulacja coraz bliżej. Jakie będą ułatwienia dla firm?
Podatki
Deregulacja. Kolejne projekty przyjęte przez rząd. Jakie zmiany czekają firmy
Podatki
Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT