Czy termin przesłania do urzędu skarbowego deklaracji PIT-4R jest taki sam dla deklaracji przesyłanych elektronicznie i w formie papierowej?

Płatnicy PIT wskazani w art. 38 ust. 1a, a także wymienieni w art. 42 ust. 1a oraz art. 42e ust. 5 ustawy o PIT (m.in. zakłady pracy), do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym składają w urzędzie skarbowym roczną deklarację PIT-4R. Organem podatkowym, któremu należy przekazać ten formularz, jest najczęściej naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli ten nie jest osoba fizyczną, to według miejsca siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności (w razie braku siedziby). Termin wywiązania się z tego obowiązku jest niezależny od przyjętej przez płatnika formy przesłania deklaracji PIT-4R. Zatem do końca stycznia 2016 r. deklarację tę mają obowiązek przesłać zarówno płatnicy, którzy przekazują ją elektronicznie, jak i podatnicy składający papierowy formularz.

Jakie terminy obowiązują przy składaniu PIT-8AR?

Płatnicy PIT składają deklarację PIT-8AR do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia za rok poprzedni (art. 42 ust. 1a ustawy o PIT). Sporządzają ją podmioty obowiązane do obliczenia, poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego, np. z tytułu:

- opodatkowanych ryczałtowo należności osób zagranicznych – art. 29 ustawy o PIT,

- należności z tytułu wygranych w konkursach i grach losowych opodatkowanych ryczałtowo zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Termin przekazania fiskusowi tego dokumentu jest niezależny od formy jego sporządzenia. Tak więc do końca stycznia obowiązek jej przesłania mają zarówno płatnicy, którzy przekazują ją za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jak i podatnicy, którzy przekazują ją w postaci dokumentu papierowego.

Papierowy PIT-8C trzeba złożyć do końca stycznia. Czy ten termin obowiązuje także płatnika wysyłającego elektroniczny formularz?

Obowiązkiem przekazania PIT-8C zostali obciążeni płatnicy stypendiów oraz osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, za pośrednictwem których podatnik uzyskał:

- wskazane w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT przychody z innych źródeł,

- stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, a zatem stypendia korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego, oraz

- dochody, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, czyli m.in. dochody z papierów wartościowych, np. uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, opodatkowane wg stawki 19 proc.

W przypadku tego obowiązku są przewidziane dwa terminy właściwe z uwagi na postać przekazywanej deklaracji. Płatnicy przesyłający PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu ordynacji podatkowej; dalej: o.p.) mają na to czas do końca lutego. Natomiast papierowy dokument należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego do końca stycznia (art. 45ba ust. 4 ustawy o PIT).

31 stycznia przypada w niedzielę. Czy formularze PIT-4R i PIT-8AR trzeba złożyć przed tym dniem, czy wolno poczekać do 1 lutego?

Obowiązek złożenia tych deklaracji ustalony na koniec stycznia w roku 2016 faktycznie upłynie 1 lutego. 31 stycznia 2016 r. przypada na niedzielę. Zgodnie z art. 12 § 5 o.p., jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

Czy PIT-11 składa się w jednakowym terminie do urzędu skarbowego i przesyła podatnikowi?

PIT-11 służy do sporządzenia i przekazania zarówno do urzędów skarbowych, jak i podatnikom informacji o dochodach i pobranych zaliczkach. Z art. 39 ust. 1 (ale też art. 42 ust. 2 pkt 1 oraz art. 42e ust. 6) ustawy o PIT wynika, że obowiązek sporządzenia i przekazania tej informacji należy wypełnić w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, oczywiście jeżeli obowiązek sporządzenia takiej deklaracji (np. w przypadku ustania obowiązku poboru zaliczek na podatek w ciągu roku) nie powstał wcześniej. Deklaracji tej nie sporządzają też ci płatnicy, którzy dokonali rozliczenia rocznego podatnika.

Jednak przepisy przewidują wyjątek. Dotyczy on zazwyczaj drobnych płatników, którzy przekazują deklarację PIT-11 w tradycyjnej, papierowej postaci. W takim przypadku ustawodawca przewiduje skrócony czas na złożenie deklaracji. Termin przekazania (zarówno urzędom skarbowym, jak i podatnikom) informacji PIT-11 sporządzanej w formie papierowej przypada na koniec stycznia. Płatnicy, którzy zachowali prawo do papierowego przekazana tych formularzy za rok 2015, mają obowiązek przesłania ich w terminie do końca stycznia, przy czym w roku 2016 termin ten upłynie 1 lutego.

Czy w przypadku informacji IFT-1R sporządzonej w formie papierowej skraca się czas na jej złożenie do urzędu skarbowego?

Termin sporządzenia rocznej informacji IFT-1R o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające na terytorium RP miejsca zamieszkania może mijać 31 stycznia. Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT (z uwzględnieniem regulacji szczególnych z art. 42 ust. 3 i 4) płatnicy są obowiązani przekazać tę deklarację właściwym urzędom skarbowym oraz podatnikom w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Ale termin ten ulega znacznemu skróceniu w przypadku przesyłania formularza w formie dokumentu papierowego i upływa w ostatnim dniu stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja ta jest składana (w roku 2016 będzie to 1 lutego). Zasada ta nie obowiązuje natomiast w przypadku płatników obowiązanych do sporządzenia i przekazania do urzędu skarbowego deklaracji IFT-3R (informacji o przychodach/dochodach wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy). Regułą wynikającą z art. 42c ust. 1 jest, że podmiot obowiązany przesyła ten formularz (do urzędu oraz dla faktycznego albo pośredniego odbiorcy) w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. Gdy rok podatkowy obowiązanego podmiotu jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, to IFT-3R należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego oraz odbiorcy w terminie do końca stycznia roku kolejnego (w roku 2016 do 1 lutego).

Skrócony termin wywiązania się z obowiązku sprawozdawczego dotyczy także płatników obowiązanych do sporządzenia informacji PIT-R (informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich), jeśli decydują się na papierową postać formularza.

Do kiedy firma musi złożyć deklarację, jeśli ciąży na niej obowiązek sporządzenia rocznego rozliczenia za pracownika?

Obowiązek rocznego obliczenia podatku za podatnika spoczywa m.in. na osobach fizycznych, prawnych i jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej pobierających jako zakład pracy zaliczki na podatek dochodowy ze stosunku pracy i jest uzależniony od spełnienia kilku warunków, w tym złożenia przez pracownika w terminie do 10 stycznia oświadczenia na druku PIT-12. Jeżeli pracownik (podatnik) złożył pracodawcy (płatnikowi) takie oświadczenie i wykazał w nim spełnienie warunków rozliczenia jego dochodów przez pracodawcę, to pracodawca musi się z tego wywiązać. Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o PIT płatnik sporządza roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. W tym terminie przesyła to rozliczenie zarówno podatnikowi, jak i właściwemu organowi podatkowemu. Jednak zasada ta znajduje zastosowanie w stosunku do rocznego obliczenia podatku, które jest przekazywane do urzędu skarbowego w postaci elektronicznej. W przypadku stosowania papierowego formularza termin sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika i przekazania go fiskusowi i podatnikowi przypada na ostatni dzień stycznia. Płatnik, który sporządza roczne obliczenie podatku podatnika za rok 2015 w formie papierowej, jest obowiązany do jego przekazania właściwym podmiotom w terminie do 31 stycznia. Ponieważ w roku 2016 ostatni dzień tego terminu przypada w niedzielę, płatnik ma czas na przesłanie tej deklaracji do 1 lutego.

Termin sporządzenia wielu deklaracji i informacji podatkowych jest uzależniony od formy przekazania tych dokumentów – elektronicznej bądź papierowej. W jakich sytuacjach wolno jeszcze posługiwać się papierowymi formularzami?

Z art. 45ba ustawy o PIT wynika reguła, że deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku składa się naczelnikowi urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Dotyczy to deklaracji, informacji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 37 ust. 1, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1–4, art. 42 ust. 1a–4, art. 42a oraz art. 42e ust. 5 i 6 ustawy o PIT, a zatem:

- PIT-4R – deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- PIT-8AR – deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- PIT-11 – informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- IFT-1/IFT 1R – informacji o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania,

- PIT-8C – informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych przychodach z kapitałów pieniężnych,

- PIT-40 – rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

- PIT-R – informacji o wypłaconych kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.

Na zasadzie wyjątku ustawodawca przewidział także równoległą możliwość sporządzania i przekazywania wskazanych deklaracji i informacji podatkowych w tradycyjnej, papierowej formie, ale wyłącznie dla płatników wskazanych w treści art 45ba ust. 2 ustawy o PIT, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

- obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenie podatku za dany rok odnosi się do nie więcej niż pięciu podatników – w granicach tego limitu należy uwzględniać wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych deklaracji i informacji, także tych, dla których deklaracje sporządzono w trakcie roku;

- formularze takie w imieniu i na rzecz płatnika lub podmiotu obowiązanego nie są składane przez przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie ksiąg podatkowych w rozumieniu przepisów o.p. – w takiej sytuacji istnieje bowiem bezwzględny obowiązek przekazania omawianych dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez względu na liczbę podatników, za których dokumenty te są sporządzane.

Możliwość sporządzenia wskazanych informacji lub deklaracji podatkowych w formie papierowej ma charakter uprawnienia przewidzianego dla tych płatników, którzy spełniają przytoczone warunki. Nie oznacza to, że płatnik przekazujący deklaracje lub informacje podatkowe np. tylko za trzech podatników ma obowiązek stosowania formy papierowej. Może on wybrać formę papierową lub elektroniczną. Powinien jednak pamiętać, że w wielu przypadkach dla formularzy papierowych obowiązuje skrócony termin złożenia ich w urzędzie i przekazania podatnikowi.