Podatkowa eksterminacja spółek komandytowych i części spółek jawnych

Już od chwili samego opublikowania propozycji projektu ustawy zakładającego opodatkowanie wszystkich spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych podatkiem CIT budził on ogromne emocje i znaczny sprzeciw organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Mimo kontrowersji i szerokiej dezaprobaty nowelizacja została uchwalona w dniu 28 października 2020 r.

Aktualizacja: 25.11.2020 18:56 Publikacja: 25.11.2020 18:22

Podatkowa eksterminacja spółek komandytowych i części spółek jawnych

Foto: Adobe Stock

Zagadnienie dotyczy znacznej części polskich przedsiębiorców, którzy są mocno zagubieni i zostali postawieni przed faktem dokonanym, jedynie nieco ponad 2 miesiące przed wejściem w życie problematycznych przepisów. Wielu z nich już myśli o tym, w jaki sposób zmierzyć się z tymi zmianami z jak najmniejszą szkodą dla swojej działalności operacyjnej, a także z zapewnieniem bezpieczeństwa prawnego oraz względnej optymalizacji podatkowej.

Zmiany wprowadzane w drodze wskazanej nowelizacji obejmują przede wszystkim nadanie wszystkim spółkom komandytowym mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej statusu podatników podatku dochodowego, a co za tym idzie – podwójne opodatkowanie tych podmiotów. Co prawda komplementariusze będą uprawnieni do odliczenia zapłaconego przez spółkę CIT od swojego zobowiązania PIT, przy czym odliczenie to będzie proporcjonalne do udziałów w zyskach spółki. Warunkiem jest jednak wypłacenie zysków komplementariuszowi w ciągu 5 lat, który to warunek w praktyce będzie hamował rozwój przedsiębiorcy i jego perspektywy inwestycyjne dotyczące zatrzymanego kapitału. Z kolei możliwości odliczenia nie będą mieli komandytariusze, bezpośrednio narażeni na podwójne opodatkowanie. Zwolnienie przewidziane dla tej grupy wspólników jest pozorne – wolną od podatku będzie jedynie kwota stanowiąca 50% przychodów uzyskanych z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej. Preferencja ta jest jednak dalej ograniczona do kwoty 60.000 zł przychodu przypadającego na spółkę. Pozostała zaś kwota będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu. Co więcej, ustawodawca przewidział wyjątkowo szeroki katalog wyłączeń z podmiotów uprawnionych do skorzystania ze wskazanego zwolnienia – są to m.in. komandytariusze posiadający jednocześnie udziały (co najmniej 5%) w spółce kapitałowej będącej komplementariuszem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama