Aktualizacja: 19.04.2025 21:30 Publikacja: 25.06.2024 04:30
Foto: Bloomberg
W poniedziałek siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zajęło się sprawą wielokrotnie już rozpatrywaną przez sądy, ale wciąż aktualną: stawką VAT od posiłków na wynos. NSA rozstrzygnął spór, który franczyzobiorca sieci McDonald’s toczył z poznańskim urzędem skarbowym. Sprawa dotyczyła stawki VAT od posiłków serwowanych na wynos.
Przed 24 czerwca 2016 r. nie było wątpliwości – taka sprzedaż była sprzedażą towarów podlegającą stawce 5 proc. Wtedy właśnie, dokładnie osiem lat temu, minister finansów wydał interpretację ogólną, według której właściwą stawką było 8 proc. od usługi restauracyjnej. Nie towarzyszyła temu jednak zmiana prawa. Takie podejście napiętnowały sądy administracyjne w szeregu wyroków. Wypowiedział się nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-703/19), stając po stronie podatników, którzy chcieli opodatkowania stawką 5 proc. jak dla sprzedaży towarów, a nie usługi restauracyjnej. Dopiero od 1 lipca 2020 r. pojawiła się jasna ustawowa podstawa do naliczania 8-proc. stawki od posiłków na wynos.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas