Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chce je dostosować do przepisów o kasowym PIT. Zmiana dotyczy zasad wyceniania spisu z natury (remanentu).

Jak kasowy PIT wpłynie na spis z natury

Przypomnijmy, że kasowy PIT to rozliczenie z fiskusem po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Wtedy dopiero musimy wykazać przychód. Ale przedsiębiorca, który się zdecyduje na kasową metodę, konsekwentnie będzie musiał ją stosować także do kosztów. Czyli zaksięguje je dopiero wtedy, gdy zapłaci dostawcy.

Trzeba będzie to uwzględnić przy wycenie spisu z natury – wskazuje Ministerstwo Finansów. Przypomina, że remanentem są objęte też towary, za które jeszcze nie zapłacono. Przy kasowej metodzie nie będą one mogły jednak być zaksięgowane po stronie kosztów. Nowy przepis w rozporządzeniu pozwoli na pomniejszenie spisu z natury o wartość ujętych w nim towarów, które w danym roku nie zostały zaksięgowane – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

O wpływie remanentu na dochód z działalności gospodarczej stanowi art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Wynika z niego, że jeśli remanent końcowy jest wyższy niż początkowy, dochód powiększa się o różnicę. Jeśli wyższy jest początkowy, dochód pomniejszamy. W spisie z natury uwzględniamy towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpadki.

Czy przedsiębiorcy zdecydują się na kasowy PIT

Przepisy o kasowym PIT zostały przyjęte przez rząd i trafiły do Sejmu. Mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Nowa metoda ma ulżyć najmniejszym przedsiębiorcom, ale jak już podkreślaliśmy kilka razy na łamach „Rzeczpospolitej” (ostatnio 13 sierpnia), chętnych do jej stosowania może być niewielu. Kasowy PIT ma bowiem wiele warunków i ograniczeń. Nie spodobał się też w biurach rachunkowych, zdaniem księgowych nowa metoda rozliczeń oznacza dla nich dużo więcej pracy i obowiązków. Przede wszystkim będą musieli każdą fakturę, zarówno przychodową, jak i kosztową, sprawdzić z rachunkiem bankowym klienta. Będą musieli też prowadzić dodatkowe rejestry opłaconych faktur i co miesiąc je weryfikować. Może to spowodować podniesienie cen usług księgowych.

W nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi znajduje się też przepis dotyczący objaśnień do kolumny 17. Obecnie jest w nich nieaktualna kwota rocznych przychodów uprawniających do kwartalnego rozliczenia (dotyczy tych, którzy przechodzą w następnym roku na ryczałt). Projekt wprowadza właściwy limit, czyli 200 tys. euro.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi (podobnie jak przepisy o kasowym PIT) ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne i uzgodnienia