Aktualizacja: 18.11.2024 04:47 Publikacja: 18.11.2024 04:44
Wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Zbigniew Stawicki
Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Mamy niepokojące zjawisko: w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku KAS wykryła ponad 220 tys. fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 7 mld zł. To dwukrotnie więcej, niż w takim samym okresie ubiegłego roku i najwięcej od 2019 r. Skąd się to wzięło?
Zacznijmy od wyjaśnienia, skąd pochodzą te dane. Całkowicie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd są pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników. W rzeczywistości fikcyjność lub autentyczność faktur można stwierdzić w wyniku kontroli podatkowych bądź kontroli celno-skarbowych. Dlatego dane o liczbie wykrytych fikcyjnych faktur dotyczą okresów, które kontrolujemy, sięgających nawet do pięciu lat wstecz, czyli w okresie przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czasem wykrywamy takie faktury wystawione kilka miesięcy temu, innym razem rok albo np. trzy lata wcześniej. Dzisiejsze wyniki kontroli są zatem zbiorem danych dotyczących faktur z różnych okresów w ciągu ostatnich kilku lat. System JPK sam z siebie nigdy nie wskazuje fikcyjnego dokumentu. Oczywiście bieżące dane z tego systemu są bardzo istotnym wskazaniem dla kontrolerów co do typowania podmiotów, których rozliczenia należy sprawdzić, ale sam automatycznie nie wskazuje, że dana faktura dotyczy nieistniejącej transakcji.
Informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników, są całkowicie nieprawdziwe – podkreśla Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Co zakłada dyrektywa DAC7? Jakie obowiązki nakłada dyrektywa na platformy sprzedażowe, a jakie na sprzedawców? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dot. dyrektywy DAC7, raportowania danych i kontrolowania nieprawidłowości.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
• Obniżka składki zdrowotnej: zwrot w planach rządu • Sąd ostro o naciąganych postępowaniach podatkowych • Nadchodzą duże zmiany w e-fakturowaniu i platformach internetowych • Wakacje składkowe: czy pracownika na długim urlopie wliczać do limitu? • Czy kwalifikacyjny kurs zawodowy zwalnia ze składek ZUS? • Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co nowego? • Ważne terminy na ten tydzień
Informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników, są całkowicie nieprawdziwe – podkreśla Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostają nadal aktywne zawodowo, mogą liczyć na ulgę dla pracujących seniorów. Aby z niej skorzystać, muszą jednak zrezygnować z pobierania emerytury oraz trzynastki i czternastki.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas