Aktualizacja: 08.02.2025 14:32 Publikacja: 08.02.2025 14:19
Kawa i papier toaletowy w kosztach domowej firmy? Jest interpretacja fiskusa.
Foto: REUTERS/Stefan Wermuth
Przełożony powinien postawić kawę na zebraniu. Musi też zapewnić współpracownikom godne warunki sanitarne. Takich argumentów użył przedsiębiorca, który chce rozliczyć wydatki na służbowe spotkania w podatkowych kosztach swojej domowej firmy. Przekonał skarbówkę i może to zrobić.
Spójrzmy dokładniej na stan faktyczny opisany we wniosku o interpretację. Przedsiębiorca jest pośrednikiem kredytowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Siedzibę biznesu ma w mieszkaniu. Zarządza całym zespołem współpracowników (którzy także prowadzą jednoosobowe firmy). Zależy mu, żeby byli wydajni i efektywni, ponieważ ma prowizję od ich wynagrodzeń.
Z ulgi na składki zdrowotne mogą skorzystać przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Każdy na innych zasadach. Rozliczający się według skali składki zdrowotnej nie odliczą.
Zwykły serwis pokładowy, który polega na ewentualnym podgrzaniu i serwowaniu gotowych dań pasażerom samolotu, ma zbyt wąski charakter, żeby uznać go za usługę objętą zerową stawką VAT.
15 proc. podatek to za mało, powinno być w sumie 23 proc. – uznał fiskus i stwierdził, że wniesienie udziałów do fundacji rodzinnej po to, żeby je od razu sprzedać, jest niedozwoloną optymalizacją. Nie możemy na nią pozwalać – piszą urzędnicy.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
To jakieś kuriozum w przywracaniu praworządności. Sąd karny skazał obywatela za niezapłacenie podatku w sytuacji, gdy według Sejmu ten podatek jest niezgodny z Konstytucją.
Ulga na dziecko to jedno z odliczeń, które można zastosować podczas składania zeznania rocznego. Pozwala ono na obniżenie kwoty podatku należnego do zapłaty. Aby móc z niego skorzystać, należy jednak spełnić pewne warunki.
Czy i kiedy przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza była Monika Piątkowska, doradczyni podatkowa, fillup k24.
Podatnicy, którzy wychowali w roku podatkowym co najmniej czworo dzieci, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Kto i kiedy może skorzystać z tego zwolnienia w PIT?
Z ulgi na składki zdrowotne mogą skorzystać przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Każdy na innych zasadach. Rozliczający się według skali składki zdrowotnej nie odliczą.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Istniejące w chwili zbycia udziałów wierzytelności z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki, nie przechodzą na nabywcę udziałów a stanowią majątkowe uprawnienie dotychczasowego wspólnika, którego wskazywała uchwała o zwrocie dopłat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas