Firma zaliczy do kosztów podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca może wpisać do księgi wydatki na wykorzystywany w działalności lokal, nawet jeśli nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych.

Publikacja: 29.10.2015 01:00

Firma zaliczy do kosztów podatek od nieruchomości

Foto: www.sxc.hu

Prowadzę firmę usługową i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na potrzeby działalności wykorzystuję w całości lokal mieszkalny (mam w nim biuro). Nie wprowadziłam go do ewidencji środków trwałych, ale wydatki związane z jego eksploatacją (czynsz, media itp.) zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Czy podobnie mogę zrobić z podatkiem od nieruchomości? – pyta czytelniczka.

Jeśli mieszkanie jest wykorzystywane na potrzeby firmy, to podatek od nieruchomości może być kosztem uzyskania przychodów. Nawet jeśli lokal nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca nie musi bowiem tego robić. Wyraźnie o tym mówi art. 22c pkt 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem amortyzacji nie podlegają lokale mieszkalne służące działalności gospodarczej, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Z tego wniosek, że przedsiębiorca nie ma obowiązku wpisywania mieszkania do ewidencji środków trwałych. Nie wyklucza to jednak możliwości zaliczenia podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście pod warunkiem, że lokal faktycznie jest wykorzystywany na potrzeby firmy. Wydatek ewidencjonujemy w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja