Sportowiec może być przedsiębiorcą

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów orzekł, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby świadczenie przez zawodnika usług polegających na reprezentowaniu klubu było wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Publikacja: 17.08.2015 06:00

Sportowiec może być przedsiębiorcą

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Takie stanowisko zajął NSA w uchwale z 22 czerwca 2015 r. (II FPS 1/15). Jest to zatem podejście podobne do wyrażonego przez ministra finansów w interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r. (DD/033/30/KBF/14/RD-47426).

Punktem wyjścia była sprawa zawodnika, który na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i zgodnie z umową świadczył na rzecz klubu usługi sportowe w zakresie uprawiania sportu żużlowego. W wyniku kontroli podatkowej organ wskazał, że prowadzona przez zawodnika działalność gospodarcza to w istocie działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Zawodnik odwołał się od decyzji, a następnie złożył skargę do sądu administracyjnego, a po niekorzystnym dla niego orzeczeniu sprawa trafiła przed Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA z kolei wskazał, że interpretacja ustawy o PIT w tym zakresie jest zagadnieniem prawnym budzącym poważne wątpliwości, w związku z czym skierował rozstrzygnięcie tego zagadnienia przed skład siedmiu sędziów NSA.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama