PIT i CIT: amortyzacja hali fabrycznej

W przypadku budynków niemieszkalnych stosuje się stawkę rocznego odpisu w wysokości 2,5 proc. A zatem potrzeba aż 40 lat, aby wartość inwestycji zaliczyć w koszty. Chyba że uda się wykazać, że obiekt jest używany w warunkach pogorszonych.

Publikacja: 23.07.2015 06:30

PIT i CIT: amortyzacja hali fabrycznej

Foto: 123RF

Właśnie zakończyła się budowa nowej hali fabrycznej. Gdyby tak jeszcze szybko wpisać ją w koszty uzyskania przychodów, aby dynamicznie rozwijająca się firma płaciła niższy podatek dochodowy...

Hali fabrycznej w przeciwieństwie do maszyn i urządzeń nie można amortyzować do celów podatkowych metodą degresywną ani jednorazowo wpisać w koszty. Trzeba stosować najwolniejszą metodę liniową ze stawką rocznego odpisu wynoszącą jedynie 2,5 proc. (poz. 01 wykazu rocznych stawek, KŚT 10 – „Budynki niemieszkalne"). A zatem potrzeba aż 40 lat, aby wartość inwestycji zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. Z pomocą może przyjść wykorzystanie współczynników zwiększających odpis amortyzacyjny.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów