Banderole z butelek można zdjąć i odzyskać zapłaconą akcyzę

Ograniczenie możliwości zwrotu podatku akcyzowego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem towarów nie jest bezwzględne. Nie może pozostawać w sprzeczności z procedurą zdjęcia znaków akcyzy.

Publikacja: 12.01.2015 02:00

Anna Wibig, menedżer w zespole akcyzy i cła, doradca podatkowy w warszawskim biurze Deloitte Doradzt

Anna Wibig, menedżer w zespole akcyzy i cła, doradca podatkowy w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo ?Podatkowe sp. z o.o.

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 19 listopada 2014 r. (I SA/Gd 1239/14).

Spółka kupiła alkohol w butelkach. Początkowo zamierzała sprzedawać go na terenie Polski, ale w związku z zawartym kontraktem handlowym podjęła decyzję, że tego towaru nie będzie sprzedawać w kraju, tylko na innym kontynencie. W związku z tym, że spółka planowała wcześniej sprzedawać alkohol w kraju, nabyła znaki akcyzy. Artykuł 82 ustawy o podatku akcyzowym przewiduje zwrot akcyzy podatnikowi, który wyeksportował te wyroby akcyzowe oznaczone znakami akcyzy. Spółka doszła do wniosku, że ze względu na to, iż nie sprzeda tych wyrobów na terenie kraju, oraz skoro nabyła znaki akcyzy (banderole), a następnie przeprowadziła procedurę zdjęcia tych znaków (zgodnie z art. 123 ustawy o podatku akcyzowym), to powinna złożyć wniosek o zwrot akcyzy. Przedłożyła także postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Krakowie i protokół ze zdjęcia znaków akcyzy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama