Reklama
Rozwiń

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż nieruchomości częściowo zasiedlonej

Oddanie do użytkowania tylko jednej kondygnacji budynku wiąże się z pierwszym zasiedleniem wyłącznie tej części. Ten wniosek z orzecznictwa powoduje wątpliwości, jak rozliczyć sprzedaż nie w pełni zasiedlonej nieruchomości.

Publikacja: 17.12.2014 06:00

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż nieruchomości częściowo zasiedlonej

Foto: ROL

Sprzedaż budynku, budowli lub ich części może podlegać opodatkowaniu lub – po spełnieniu szczególnych przesłanek – być zwolniona z VAT. Kluczowe znaczenie dla określenia sposobu opodatkowania takiej transakcji ma moment pierwszego zasiedlenia nieruchomości. Problematyczne jest to, czy moment ten należy ustalać w odniesieniu do całej nieruchomości będącej przedmiotem dostawy, czy też w stosunku do jej poszczególnych części, w tym tych niewyodrębnionych prawnie.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w ustawie o VAT >>patrz ramka na potrzeby regulacji ustanawiających zwolnienie z VAT w zakresie dostaw nieruchomości. Jak bowiem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem