Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 15 października 2014 r. (III SA/Wa 1115/14).
Klub piłkarski planował wprowadzić na podstawie regulaminu program motywujący zawodników do osiągania jak najlepszych wyników. Zwycięzcami pozostawaliby ci, których drużyny zdobyłyby choć jeden tytuł w ramach innych konkursów piłkarskich, a z większą liczbą tytułów wiązałaby się wypłata wyższej nagrody. W związku z tym klub zapytał, czy wypłacone nagrody będzie można potraktować jako wygrane w konkursie, czyli opodatkowane 10-proc. stawką PIT.
Klub wskazywał, że na mocy art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu według stawki 10 proc. Przy czym w przepisach nie ma definicji legalnej konkursu, dlatego należy się odwołać do językowego rozumienia tego pojęcia. W jego świetle za konkurs należy uznać m.in. przedsięwzięcie sportowe mające określony program i dające możliwość wyboru zwycięzców przez eliminację najlepszych wykonawców lub uczestników, zwykle wyróżnianych nagrodami. Klub stwierdził więc, że jego program bez wątpienia stanowiłby konkurs w rozumieniu ustawy o PIT i wypłata nagród podlegałaby zryczałtowanej stawce.
Organ podatkowy zgodził się, że w sprawie należało się odnieść do definicji językowej konkursu, jednak wskazał, że program nie spełniałby przewidzianych w niej warunków. Konkurs sportowy wiąże się bowiem m.in. z bezpośrednim współzawodnictwem jego uczestników. Program klubu miałby zaś charakter wewnętrzny i przypominał bardziej system motywacyjny, jako że jego uczestnicy nie podejmowaliby w nim bezpośrednich działań, lecz byliby jedynie mobilizowani do zwycięstw w innych konkursach. W związku z tym wypłata nagród z programu powinna podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Sąd oddalił skargę. Wskazał, że w sprawie słusznie odniesiono się do definicji językowej konkursu, ale program klubu nie spełniał wskazanych w niej przesłanek, jako że w istocie był systemem motywacyjnym. Drużyny objęte programem nie miały bowiem konkurować między osobą, ale uczestniczyć i osiągać tytuły w innych konkursach. Zabrakło więc elementu bezpośredniej rywalizacji, mimo że klub stworzył regulamin określający mechanizm wyłaniania zwycięzców i system wypłaty nagród. Dlatego w tej sprawie klubowi nie przysługiwało prawo do zastosowania zryczałtowanej stawki PIT do wypłaty nagród.
—Natalia Matuszak współpracowniczka Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Komentarz eksperta
Aneta Surmiak starsza konsultantka we wrocławskim biurze w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
WSA w Warszawie w wyroku z 15 października 2014 r. (III SA/Wa 1115/14) oddalił skargę klubu piłkarskiego dotyczącą zastosowania 10-proc. stawki PIT do przychodu pracowników z tytułu wygranej w programie zorganizowanym przez ten klub.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT od przychodów z tytułu wygranych w konkursach pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. Kluczową kwestią jest więc ustalenie, czy w danym przypadku mamy faktycznie do czynienia z konkursem. Zagadnienie to jest częstym przedmiotem sporów między organizatorami a organami podatkowymi, przede wszystkim dlatego, że pojęcie konkursu nie zostało zdefiniowanie w przepisach prawa podatkowego. Mając to na uwadze, praktyka interpretacyjna oraz orzecznicza wypracowała pogląd, że przy kwalifikacji wydarzenia należy się odwołać do definicji słownikowej konkursu. Podobne stanowisko zajął WSA w analizowanym wyroku.
Zgodnie z definicją słownikową za konkurs należy uważać przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwości wyboru w drodze eliminacji najlepszych wykonawców, autorów prac, zwykle wyróżnianych nagrodami. Dodatkowo kluczowym wyróżnikiem konkursu jest element rywalizacji między jego uczestnikami. W razie braku elementu rywalizacji program, który jest przy tym skierowany wyłącznie do pracowników, należy uznać za program motywacyjny. Przychód z tytułu wygranych w takim programie nie jest przychodem z tytułu wygranych w konkursach i nie podlega opodatkowaniu 10-proc. stawką PIT.
W analizowanym przypadku, zdaniem WSA, zabrakło właśnie elementu bezpośredniej rywalizacji pomiędzy uczestnikami programu. Tym samym program nie nosił wszystkich wymaganych znamion konkursu. Komentowany wyrok wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą dotyczącą opodatkowania PIT przychodów z tytułu wygranych w konkursach. Sąd słusznie zauważył, że przedstawiony program ma tylko część cech konkursu, natomiast nie występuje w nim element bezpośredniej rywalizacji między uczestnikami. Rozgrywki drużyn poszczególnych pracowników klubu piłkarskiego odbywają się bowiem w ramach niezależnych wydarzeń (drużyny nie grają ze sobą nawzajem). Komentowany wyrok jest także kolejną pomocną wskazówką, na co należy zwracać uwagę, organizując różnego rodzaju wydarzenia z nagrodami w celu zwiększenia poziomu zaangażowania pracowników oraz promocji firmy.
Współautorem komentarza jest Łukasz Lubicz, starszy menedżer we wrocławskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.