Zwolnienie VAT a przekroczenie limitu sprzedaży

Korzystne dla przedsiębiorcy może być podzielenie czynności na etapy, gdzie płatność w ramach pierwszej byłaby objęta zwolnieniem i dopiero druga zostałaby obciążona daniną. Taka operacja może się jednak nie spotkać z aprobatą skarbówki.

Publikacja: 14.11.2014 02:00

Zwolnienie VAT a przekroczenie limitu sprzedaży

Foto: 123RF

Jedną z naczelnych zasad VAT jest zasada powszechności. Oznacza to, że co do zasady VAT obejmuje nie tylko każdą sprzedaż towaru czy usługi pomiędzy przedsiębiorcami, lecz także każdego sprzedawcę towaru czy usługi spełniającego ustawową definicję podatnika. Od tej zasady ustawa o VAT wprowadza jednak wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie o charakterze podmiotowym związane z wielkością obrotów.

Przedsiębiorcy mają prawo skorzystać ze zwolnienia z VAT w sytuacji, gdy łączna wartość zrealizowanej przez nich sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 złotych (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia pod warunkiem, że przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 000 złotych (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT