W jednym z ostatnich wyroków Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że usługi związane?z obsługą kart płatniczych podlegają zwolnieniu?z VAT (sygn. I FSK 1489/13). z. Odwołał się do literalnego brzmienia art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi o zwolnieniu tzw. pomocniczych usług stosowanych do usług finansowych/ubezpieczeniowych. ?Co istotne, podobnie jak w wyroku z 18 grudnia ?2012 r. NSA stwierdził, że brzmienie tego artykułu pozwala na szerszą wykładnię zwolnienia ?z VAT dla usług pomocniczych, niż to wynika ?z przepisów dyrektywy ?112 i dotyczącego ich orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Tym samym NSA przyznał, iż regulacja art. 43 ust. 13 ustawy o VAT nie stanowi dokładnej implementacji postanowień prawa unijnego. Oznacza to, że opierając się na brzmieniu ustawy ?o VAT, polski podatnik może się domagać?zastosowania zwolnienia ?z VAT do określonych usług, nawet jeśli wykładnia unijna wskazywałaby na konieczność ich opodatkowania.
Analizowany wyrok powinien się przyczynić do wyeliminowania rozbieżności. W praktyce koszt usług zleconych przez instytucje finansowe czy ubezpieczeniowe podmiotom trzecim może być niższy o VAT, który w razie jego naliczenia przez usługodawcę nie podlegałby odliczeniu. A to wpływa korzystnie na ostateczną cenę usług płaconą przez klientów.
Warto przypomnieć, że art. 43 ust. 13 ustawy o VAT miał zostać uchylony. ?W toku konsultacji prace nad zmianami zostały jednak zawieszone. ?To czyni wyrok NSA tym bardziej atrakcyjnym.
—oprac. olat
Autorka jest doradcą ?podatkowym, ?starszym menedżerem ?w kancelarii Paczuski & Taudul