Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne firmy, która pytała o podatkowe skutki udostępniania noclegów pracownikom. Sąd kasacyjny uznał, że w tej konkretnej sytuacji trudno dopatrzyć się korzyści zatrudnionych, które zobowiązywałyby ich do rozliczenia się z fiskusem (II FSK 2280-2281/12).
We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że prowadzi działalność w zakresie budownictwa energetycznego oraz przemysłowego. Projekty, wykonywane przez firmę w Polsce i za granicą, są bardzo zróżnicowane pod względem długości i lokalizacji.
Firma podkreśliła, że jej pracownicy realizujący projekty na terytorium kraju wykonują swoje obowiązki w ramach podróży służbowych, bez formalnej zmiany miejsca wykonywania pracy. Rozważa jednak zmianę tego rozwiązania. Pracownicy wykonywaliby pracę w formie przeniesienia służbowego (czasowa zmiana miejsca pracy). W trakcie wykonywania projektów spółka będzie udostępniała oddelegowanym pracownikom bezpłatne miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych lub hotelach pracowniczych.
Pracodawca zwracał uwagę, że nie jest możliwe ustalenie z góry precyzyjnej liczby pracowników, którzy będą zaangażowani w projekty. W wielu sytuacjach nie można ustalić w sposób niebudzący wątpliwości, który pracownik z bezpłatnego zakwaterowania skorzystał/skorzysta, a który nie.
Tym samym u pracowników czasowo oddelegowanych do pracy w innej lokalizacji nie powstanie przychód z tytułu udostępnienia im bezpłatnego zakwaterowania. W ocenie firmy o otrzymaniu przez pracowników świadczenia można by mówić wyłącznie wtedy, gdy możliwe byłoby udokumentowanie, że dana osoba faktycznie nocowała w hotelu lub kwaterze prywatnej na koszt pracodawcy.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że gdy spółka pokrywa koszty noclegów, które zostały postawione do dyspozycji oddelegowanym pracownikom, to po ich stronie występuje realna korzyść. Rację urzędnikom przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Ostatecznie jednak stanowiska niekorzystnego dla firmy i jej pracowników nie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Jak wyjaśnił sędzia NSA Tomasz Zborzyński, w spornym stanie faktycznym noclegi dla pracowników nie są nieodpłatnym świadczeniem. Nie ma bowiem możliwości ustalenia jego wartości. Tu odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto zdaniem NSA trudno się dopatrzyć realnej korzyści pracowników, którzy po prostu wykonywali pracę zgodnie z wymaganiami pracodawcy.
Sąd uznał także, że w sprawie nie znajduje zastosowania uchwała NSA w sprawie tzw. pakietów medycznych. Wyrok jest prawomocny.