Podatnik VAT musi nie tylko wiedzieć, jakie wykonywane czynności i dotyczące ich kwoty powinien zakwalifikować ?do wpisania do deklaracji VAT-7, czyli które z otrzymywanych opłat należy zakwalifikować jako należność za dostarczony towar lub za wykonaną usługę. Musi także wiedzieć, że ?w deklaracji VAT-7 wykazuje się nie tylko kwoty faktycznie otrzymane (i zarachowane), ale także lub przede wszystkim kwoty należne, czyli takie, które dopiero w przyszłości zostaną lub mają zostać otrzymane. Zgodnie bowiem z art. 29a ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży ?od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.
Poza tym należy pamiętać o tym, że w deklaracji VAT-7 podatnik VAT musi wykazać również zaliczki (przedpłaty) na poczet przyszłych dostaw towarów lub przyszłego świadczenia usług. Chodzi o kwoty, które zostały wcześniej wpłacone (np. zaliczka na poczet remontu, zakupu lokalu lub gruntu zanim ten lokal lub grunt zostanie faktycznie wydany lub wyremontowany).
Uwaga! Zaliczki za najem i dzierżawę oraz inne towary ?i usługi wymienione w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT były opodatkowane, ale tylko do końca 2013 roku. Od 1 stycznia 2014 r. wyjątkowo ten rodzaj zaliczek na te nieliczne towary nie został objęty opodatkowaniem (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).
W podanym przez czytelnika przypadku należy opodatkować podatkiem od towarów i usług kwotę umówioną ?i należną, tj. 20 000 zł, a nie kwotę faktycznie otrzymaną, ?czyli 15 000 zł.
Reasumując, dla podatnika VAT – z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług – liczy się wyłącznie kwota należna, a nie faktycznie otrzymana.
—Elżbieta Rogala?niezależny ekspert i wykładowca VAT, ?www.elzbietarogala.pl