O prawie do odliczenia podatku od zakupu samochodu i wydatków eksploatacyjnych decyduje sposób wykorzystania auta, formalności związane z dokumentacją przebiegu i świadectwo homologacyjne. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przypomniał w interpretacji zasady odliczenia VAT z faktur za tankowanie służbowych samochodów (nr interpretacji: IPTPP4/443-312/14-4/JM).
Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił przedsiębiorca prowadzący firmę transportową. Pytanie dotyczyło dwóch samochodów – Toyoty Hilux i Renault Megane Kombi. Obydwa auta są wykorzystywane w trybie mieszanym, tj. do celów zarówno firmowych, jak i prywatnych przejażdżek.
Według danych z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu dopuszczalna ładowność toyoty to 830 kg, a liczba miejsc siedzących – 5. Renault ma o jedno miejsce siedzące mniej, a jego dopuszczalna ładowność to 525 kg. Obydwa samochody, co wynika z homologacji N1, są autami ciężarowymi.
Podatnik zapytał o możliwość odliczenia VAT od paliwa do napędu powyższych samochodów i innych wydatków eksploatacyjnych. Wszystkie te wydatki są dokumentowane fakturami. Izba zgodziła się z jego stanowiskiem, że może odliczyć połowę VAT.
Od 1 kwietnia bieżącego roku pełny odpis VAT w przypadku pojazdów samochodowych możliwy jest tylko w przypadku wykorzystywania ich wyłącznie na potrzeby firmowe, co dodatkowo musi być potwierdzone szczegółową ewidencją przebiegu samochodu, wykluczającą sporadyczne nawet skorzystanie z niego prywatnie.
Poza tym odpisu VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i ładowności mniejszej niż 500 kg, gdy liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 3 lub więcej.
Używane przez podatnika samochody miały większą ładowność, więc izba potwierdziła, że ograniczenia dotyczącego połowicznego odpisu nie stosuje się do jego rozliczeń.
– W związku z tym, że pojazdy są wykorzystywane zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów z nią niezwiązanych, wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku w wysokości stanowiącej 50 proc. kwoty podatku naliczonego przy zakupie paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu – potwierdził organ.