Zakup okularów dla pracownika to obowiązek, a nie jego dopieszczanie, ostatnie interpretacje fiskusa są więc bez sensu – to cytat z jednego z forów podatkowych.
Zmiana stanowiska skarbówki w sprawie odliczania VAT od wydatków związanych z ochroną wzroku zatrudnionych mocno bowiem zaskoczyła większość pracodawców.
Przypomnijmy, że o konieczności zapewnienia okularów korygujących wzrok mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej. Dotyczy to osób pracujących przy monitorach ekranowych, które swoje obowiązki wykonują przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Potrzebę używania okularów musi potwierdzić lekarz okulista podczas badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
– Skoro wydatek na okulary jest obowiązkowy, pracodawca powinien mieć prawo do odliczenia VAT – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej. – Świadczenia na rzecz pracowników są bowiem kosztem funkcjonowania firmy i mają związek z wykonywaniem opodatkowanych czynności.
Tak też długo uważały urzędy skarbowe. Podkreślały, że jeśli faktura za zakup okularów jest wystawiona na pracodawcę, może on odliczyć wykazany w niej podatek (np. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP1/443-3/12-4/MW).
Ostatnio zmieniły jednak zdanie (choć przepisy w tej kwestii są wciąż takie same). Twierdzą, że pracodawca tylko finansuje zakup okularów, natomiast prawo do rozporządzania nimi jak właściciel ma pracownik.
Firma nie może więc odliczyć VAT naliczonego, mimo że na fakturze widnieją jej dane. To nie ona jest bowiem nabywcą okularów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP3/443-1068/13-4/MKw).
– To nieprawidłowe i nieuzasadnione stanowisko. Przy takim podejściu skarbówki okaże się niedługo, że pracodawca nie może odliczyć VAT od żadnej rzeczy, z której korzysta pracownik.
Laptopów, telefonów, materiałów biurowych, a nawet wody i papieru toaletowego – komentuje Joanna Rudzka.
Nie powinno być natomiast żadnych wątpliwości, że pracownik, któremu firma sfinansowała obowiązkowe okulary, nie zapłaci podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT nieopodatkowane są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów (interpretacja nr DD3/033/179/1/CRS/10/PK-1244), to pracodawca określa sposób zaopatrzenia pracownika w okulary. Może sam mu je kupić, może też zwrócić mu pieniądze na podstawie wystawionej na zatrudnionego faktury. Obie formy są zgodne z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej i uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego.
Potwierdzają to też interpretacje izb skarbowych, np. katowickiej (nr IBPBII/1/415-173/14/BD).