Marek Piotrowski
Zmiana przepisów umożliwiająca prowadzenie motocykli ?o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3 kierowcom posiadającym prawo jazdy na samochody osobowe niewątpliwie wpływa na zwiększenie sprzedaży tego typu jednośladów. Zainteresowanie nimi rośnie także wśród przedsiębiorców, którzy coraz częściej wykorzystują motocykle w firmach. Dlatego warto zwrócić uwagę na zasady odliczania podatku naliczonego od nabycia tego typu pojazdów.
Podstawowa reguła wynika ?z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikowi VAT w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniami. Ustawodawca przewidział jednak szczególny tryb odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Otóż z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że przy takich wydatkach kwotą podatku naliczonego jest 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Czy motocykl należy w świetle tego przepisu utożsamiać z pojazdem samochodowym?
Artykuł 2 pkt 34 ustawy ?o VAT definiuje pojazd samochodowy (dla potrzeb VAT) jako pojazd samochodowy ?w rozumieniu przepisów ?o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z kolei art. 2 pkt 45 ustawy – Prawo o ruchu drogowym ustala, że motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Oznacza to zatem, że regulacje szczególne z art. 86a ustawy ?o VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia i wykorzystywania pojazdów samochodowych ?w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT dotyczą również wydatków związanych z motocyklem. Podatnik ma zatem prawo do odliczenia połowy podatku naliczonego wynikającego z zakupu jednośladu, którego nabycie następuje w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Od tej reguły ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków. W przypadku wykorzystywania motocykla dla potrzeb prowadzenia firmy istotny jest art. 86a ust. 3 pkt 1a ustawy o VAT, z którego wynika, że ograniczenia odliczenia nie stosuje się, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Podatnik ma wtedy prawo do odliczenia całej wartości naliczonego VAT. Pojazd jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, jeżeli sposób jego użytkowania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Co więcej, ustawodawca nałożył na podatników także obowiązek złożenia informacji o takim pojeździe (VAT-26) w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, ?w którym poniesiony został pierwszy wydatek z nim związany. Jeżeli zatem nabyty motocykl będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej, a zarazem podatnik zaprowadzi wymaganą ewidencję jego przebiegu oraz zgłosi nabyty jednoślad w terminie siedmiu dni, licząc od dnia poniesienia pierwszego wydatku z nim związanego na druku VAT-26, to przysługuje mu prawo do odliczenia całego podatku naliczonego. Oczywiście jeśli pojazd ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.
Autor jest doradcą podatkowym