W praktyce prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może dojść do wątpliwości, jaki adres powinien się pojawiać na fakturach zakupu towarów i usług. Chodzi o sytuacje, gdy taki przedsiębiorca prowadzi działalność w innym miejscu, niż mieszka, zwłaszcza gdy miejsce prowadzenia biznesu jest na terenie właściwości innego urzędu skarbowego.
Przy podejmowaniu biznesu indywidualny przedsiębiorca, zgłaszając swoje dane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), podaje główne miejsce prowadzenia działalności. Zgłoszenie dla celów VAT (formularz VAT-R) jest tak skonstruowane, że dla osób fizycznych nie odróżnia miejsca działalności od miejsca zamieszkania.
Z takim właśnie problemem zetknął się podatnik, któremu jego kontrahenci nie chcieli wystawiać faktur z adresem zamieszkania. Gdy prosta weryfikacja w CEIDG wykazuje niezgodność adresów, nietrudno o podejrzenia nieuczciwości takiego kontrahenta.
Kłopot wynika z tego, że przepisy nie precyzują, który adres na fakturze VAT – zamieszkania czy działalności – należy podać w podobnej sytuacji. Podatnik zwrócił się zatem o wydanie interpretacji w tej sprawie. W marcu 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że właściwy w takiej sytuacji jest adres miejsca zamieszkania. Stwierdził przy tym, że „adres zamieszkania dla podatnika będącego osobą fizyczną jest tym, czym adres siedziby dla podatnika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, czyli informacją identyfikującą go jako podatnika" (interpretacja nr IPTPP1/443- 943/13-2/MG).
Minister finansów uznał jednak takie podejście za nieprawidłowe i zmienił interpretację. Jego zdaniem w związku z nieprowadzeniem działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania, w fakturach powinno się w takim przypadku podawać adres głównego miejsca prowadzonej działalności gospodarczej zgodny z wpisem do CEIDG.
Nr interpretacji: PT8/033/36/274/ WCH/14/RD52006