Współwłasność auta na zasadach ogólnych, gdy pojazd był kupiony ?w ustroju rozdzielności majątkowej, pozbawił męża kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (interpretacja nr ITPB1/415-256/14/MP).
Podatnik, który złożył do Izby Skarbowej w Bydgoszczy wniosek ?o wydanie wyjaśnień, opisał, że kupił samochód osobowy na współwłasność z żoną. Auto kosztowało niewiele powyżej 12 tys. zł. Umowa kupna-sprzedaży zawiera klauzulę o wykorzystywaniu auta wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i tak też jest używany. Przedsiębiorca wraz z żoną posiadają również drugi samochód wykorzystywany do celów prywatnych. W ich małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Zakupiony samochód osobowy został zaliczony do środków trwałych prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Podatnik zapytał, czy cała kwota odpisów amortyzacyjnych będzie kosztem prowadzonej przez niego firmy.
Jego zdaniem tak. Za wartość początkową nabytych odpłatnie środków trwałych uważa się, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, cenę ich nabycia.
Gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Podatnik podkreślił, że żona nie korzysta z auta w działalności gospodarczej, ?w związku z czym może on amortyzować całą wartość samochodu.
– Jeżeli środek trwały został zakupiony na współwłasność i nie jest przedmiotem wspólności małżeńskiej, to jego wartość początkową należy ustalić stosując, proporcję do udziału we współwłasności. Jedynie ?w sytuacji gdy środek trwały wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i nie jest wykorzystywany w działalności prowadzonej przez nich odrębnie – to z małżonków, które wykorzystuje środek trwały w swojej działalności, może uznać za jego wartość cały koszt nabycia – potwierdziła izba skarbowa. Nie zgodziła się jednak z podatnikiem, że w jego sytuacji ma zastosowanie powyższy wyjątek.
– Żeby bowiem zastosowanie powyższego odstępstwa od reguły było możliwe, dany składnik majątku musi stanowić wspólność majątkową małżonków. W tej sprawie natomiast samochód osobowy został nabyty w ustroju rozdzielności majątkowej. Nie stanowi on wspólności majątkowej małżonków, lecz majątek osobisty każdego z nich w odpowiednim udziale. W związku z tym wprowadzając taki składnik majątku do prowadzonej działalności gospodarczej, należy ustalić jego wartość początkową w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział każdego z małżonków we własności przedmiotowego samochodu – stwierdził organ.