Czy zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy o PIT opłatę za usługi edukacyjne związane z kształceniem na niestacjonarnych studiach drugiego stopnia od 1 lutego 2014 r. można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności
– z takim pytaniem do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się pewien ratownik medyczny.
Podał on, iż studia licencjackie na kierunku zdrowie publiczne ukończył we wrześniu 2012 roku. Rok później, aby podwyższyć swoje kwalifikacje rozpoczął studia magisterskie w trybie zaocznym na tym samym kierunku i podobnej specjalności (medycyna ratunkowa i zarządzanie kryzysowe). Czesnego płaci 5000 zł za rok studiów.
Od 1 lutego tego roku jako osoba fizyczna prowadzi jednoosobową firmę. Ma podpisany 3-letni kontrakt na udzielanie świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ratownik wskazał, że opłata za usługi edukacyjne związana jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności z zakresu medycznych czynności ratunkowych, które są niezbędne w codziennej pracy i prowadzonej działalności gospodarczej. Dodał, iż ukończenie studiów zwiększy w przyszłości jego szanse na przedłużenie kontraktu z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym i zachowanie źródła dochodu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zgodził się z poglądem, iż takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W interpretacji z 14 maja 2014 roku (ITPB1/415-196/14/EM) stwierdzono, iż wydatki poniesione - po rozpoczęciu działalności gospodarczej - w związku ze studiami wyższymi, jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednocześnie organ podatkowy przypomniał, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. - Wykazanie istnienia takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu – podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej.