Jestem właścicielką spółki prowadzącej klub fitness, ?w którym klienci mogą skorzystać z rozmaitych usług o charakterze sportowo-rekreacyjnym, tj. siłownia, treningi fitness itp. Wstęp do klubu jest możliwy po wykupieniu karnetu. Dotychczas jego cena była powiększana o 23 proc. VAT. Słyszałam, że ostatnio został wydany wyrok, w którym sąd uznał, że prawidłowe jest stosowanie 8-proc. stawki. Czy to oznacza, że spółka może bezpiecznie stosować stawkę 8 proc. do sprzedaży karnetów wstępu? – pyta czytelniczka.
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 14 maja 2014 r.?(I FSK 943/13) oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego złożoną od orzeczenia WSA w Bydgoszczy. Sąd wojewódzki przyznał w nim rację podatnikowi i zgodził się, że usługi rekreacyjne (wstęp), takie jak np.: siłownia, aerobik, joga czy kursy tańca, to określone ?w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu" podlegające opodatkowaniu według stawki 8 proc.
Tak jak w dyrektywie
Generalną zasadą jest opodatkowanie sprzedaży towarów i usług stawką podstawową VAT, która wynosi 23 proc. Jednak dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział niższe stawki podatkowe. Opodatkowaniu według stawki w wysokości 8 proc. podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. W poz. 186 tego załącznika mieszczą się – bez względu na symbol PKWiU „Pozostałe usługi związane ?z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu".
Wymienione w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT usługi znalazły się tam ta skutek implementacji regulacji zawartej w załączniku III dyrektywy 2006/112/WE umożliwiającej państwu członkowskiemu stosowanie stawki obniżonej dla usług korzystania z obiektów sportowych (poz. 14), w zakresie wstępu na przedstawienia, do teatrów, cyrków, na targi, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy oraz podobne imprezy i obiekty kulturalne (poz. 7) oraz wstępu na imprezy sportowe (poz. 13).
Co na ten temat twierdzą sądy...
W opinii sądów administracyjnych (w tym w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonej w ww. wyroku z 14 maja 2014 r., a także ?w wyroku z 18 lutego 2014 r., ?I FSK 349/13 oraz w wyroku ?z 30 stycznia 2014 r., I FSK 311/13), „wstęp" przy pozostałych usługach rekreacyjnych mieści się w kategorii unijnej „korzystania z obiektów sportowych". Chodzi zatem o wstęp do tych obiektów w celu skorzystania ze znajdujących się tam urządzeń. Co za tym idzie – zdaniem sądów– wstęp do klubu fitness może korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką 8 proc. VAT.
...a co organy
Mimo pozytywnych wyroków sądów administracyjnych organy podatkowe konsekwentnie zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko w tym zakresie. Uważają bowiem, że usługi w zakresie wstępu należy opodatkować stawką podstawową, tj. ?23 proc. Powołując się na definicję słownikową pojęcia „wstęp" twierdzą, że należy przez to rozumieć możliwość wejścia „gdzieś", co nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z dostępnych tam urządzeń. Opłata (bilet, karnet) za wstęp – jak uznają – jest opłatą wnoszoną za bierne uczestnictwo w imprezie poprzez np. oglądanie.
Taki pogląd zaprezentowała m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 kwietnia 2014 r. (IBPP2/443-27/14/IK). Czytamy w niej, że „karty członkowskie czy wejścia pojedyncze [do klubu fitness] dają możliwość nie tylko wejścia do obiektu, ale również przede wszystkim możliwość czynnego korzystania z dostępnych tam urządzeń. Zatem powyższe oznacza, że ww. usługi, nie mogą korzystać ?z obniżonej stawki podatku VAT".
Również Izba Skarbowa ?w Poznaniu w interpretacji ?z 20 marca 2014 r. (ILPP1/443-1129/13-4/JSK) uznała, że „nabyte karnety wstępu nie mają charakteru opłat jedynie za wstęp, lecz stanowią opłatę za prawo do korzystania z dostępnych na terenie obiektu urządzeń i atrakcji pod nadzorem instruktora. Z tych też względów pobierane przez wnioskodawcę opłaty (...) nie mogą być uznane za opłaty za wstęp, lecz przede wszystkim za możliwość korzystania ?z dostępnych urządzeń, a więc za czynny udział w zajęciach np. aerobiku, basenu, sauny itp. Klienci decydujący się skorzystać z karnetu (biletu wstępu), oczekiwać będą wyświadczenia usługi w ramach działalności prowadzonej przez wnioskodawcę. Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że opłaty pobierane przy sprzedaży wejściówek/karnetów uprawniających zarówno do uczestnictwa w zajęciach fitness, zajęciach na basenie, siłowni, saunie, do korzystania z udostępnionej klientom infrastruktury i pomocy instruktorów, nie będą uznane za opłaty za wstęp. Wobec tego, że usługi świadczone przez wnioskodawcę nie będą usługami wymienionymi w poz. 186 załącznika ?nr 3 do ustawy – co wyklucza zastosowanie preferencyjnej ?8 proc. stawki podatku".
Monika? Bilska, doradca podatkowy ?w Sendero Tax & Legal
Klub fitness musi sam zdecydować
Stanowisko fiskusa i sądów w sprawie stawki VAT właściwej dla usług wstępu do klubów fitness nie jest – jak widać – jednakowe.
Podatnik prowadzący klub fitness musi więc stanąć przed wyborem:
- ?albo – postępując zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych – zacznie sprzedawać karnety wstępu z zastosowaniem preferencyjnej 8-proc. stawki VAT, czym narazi się na spór z organami podatkowymi,
- ?albo wybierze drogę bezpieczną, tj. będzie kontynuował sprzedaż karnetów ze stawką 23 proc., przy czym przyjęcie tej opcji może spowodować spadek konkurencyjności cen stosowanych przez jego firmę w stosunku do innych centrów sportowo-rekreacyjnych.
Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się być potwierdzenie prawidłowości stosowania 8-proc. stawki VAT w drodze interpretacji indywidualnej. Wprawdzie szanse na uzyskanie interpretacji pozytywnej – w świetle aktualnej linii interpretacyjnej organów podatkowych – wydają się być nikłe, jednak – biorąc pod uwagę pozytywne wyroki sądów administracyjnych – szanse na wygraną przed sądem w wyniku zaskarżenia interpretacji należy ocenić jako wysokie.