Nie od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku można pobierać daniny. Tak wynika z pisma dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych Ministerstwa Finansów (nr PL/LS/838/1/MGS/14/RD-37635).

O obowiązku odprowadzania opłaty targowej mówi art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).  Pobiera się ją od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które sprzedają na targowiskach.

Zasadnicze znaczenie ma tu definicja umowy sprzedaży. Z art. 535 kodeksu cywilnego wynika, że mamy z nią do czynienia wtedy, gdy sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i mu ją wydać. Kupujący zaś zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić cenę. Na podstawie art. 45 k.c. rzeczami są tylko przedmioty materialne.

Jak podkreślono w piśmie Ministerstwa Finansów, jedynie zawieranie umów sprzedaży w rozumieniu przytoczonych przepisów nakłada na podmioty wykonujące te czynności obowiązek uiszczenia opłaty targowej. Nie trzeba jej odprowadzać wtedy, gdy świadczą one wyłącznie usługi.

Dotyczy to również usług gastronomicznych. Obejmują one także zawieranie umów sprzedaży, bo sprzedawca ostatecznie przenosi na nabywcę własność posiłku i mu go wydaje. Kupujący zaś odbiera posiłek i płaci cenę. Jednakże usługa gastronomiczna zawiera w sobie także przygotowanie posiłku i jego podanie. Jest zatem pojęciem  szerszym od samej sprzedaży i składa się z wielu czynności (w skład których wchodzi także sprzedaż).

Dlatego też podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie muszą odprowadzać opłaty targowej – wyjaśnia MF.

Potwierdza to także orzecznictwo (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, sygn. I SA/Gd 223/12 i wyrok WSA w Szczecinie, sygn. I SA/Sz 539/13).

Opłacie skarbowej podlega natomiast sprzedaż gotowych wyrobów (napojów, słodyczy itp.). Należy ją zaliczyć do działalności handlowej (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. II FSK 1610/08).

Ministerstwo Finansów podkreśliło też, że do objaśniania zakresu przedmiotu opodatkowania opłatą targową nie ma zastosowania rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wykładnia pojęć zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych mająca za podstawę objaśnienia PKD jest więc nieuprawniona (wyrok WSA w Rzeszowie, sygn. I SA/Rz 697/07).

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Opłacie targowej nie podlega jednak sprzedaż odbywająca się w budynkach lub w ich częściach.

Zwolnione z niej są również osoby i podmioty, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.

—wp