Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej ?w Łodzi z 24 marca 2014 r. (IPTPB3/423-?-506/13-5/KJ).
Wnioskująca o interpretację spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej planuje przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego w celu poprawy realizowanych procesów produkcyjnych i administracyjnych. W ramach restrukturyzacji wnioskodawca planuje m.in. przejęcie należącej do tej samej grupy kapitałowej innej spółki prowadzącej do tej pory działalność poza strefą oraz utworzenie nowego zakładu na terenie SSE, do którego zostanie przeniesiona zarówno całość dotychczasowej działalności produkcyjnej spółki, jak ?i wszystkie aktywa nabyte w ramach przejęcia nowego podmiotu. W odniesieniu do planowanej inwestycji spółka będzie się ubiegać o nowe zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Wnioskodawca poniesie wiele wydatków obejmujących m.in. wydatki na zakup terenu inwestycyjnego oraz budowę nowego zakładu produkcyjnego, które będą stanowiły koszty kwalifikowane inwestycji dla celów strefowych.
Zdaniem wnioskodawcy wskazane wydatki kwalifikowane poniesione w związku z procesem restrukturyzacyjnym będą kształtować (pomniejszać) dochód generowany z działalności wykonywanej na terenie SSE zarówno przed, jak i po planowanym przejęciu nowego podmiotu (tj. ?z wykorzystaniem powiększonego majątku spółki).
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, wskazując, że przepisy ustawy o CIT określają metodologię, jaką powinien przyjąć podatnik przy ustalaniu dochodu dla celów podatkowych. Nie wszystkie przychody i wydatki rozpoznane przez podatnika wpływają na wysokość dochodu podatkowego. Przepisy ustawy o CIT określają, jakie elementy są przychodami podatkowymi oraz jakie wydatki mogą zostać zakwalifikowane jako koszty ich uzyskania. Dochodem natomiast, zgodnie z art. 7 ?ust. 1 wspomnianej ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Żaden przepis ustawy o CIT nie daje możliwości odliczenia wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją nowej inwestycji na terenie SSE, od uzyskanego dochodu.
Komentarz eksperta
Jakub ?Sochacki konsultant w Zespole ?ds. Pomocy Publicznej ?w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Postawione pytanie dotyczyło ewentualnego wpływu kosztów kwalifikowanych realizowanej w SSE inwestycji na wysokość podstawy opodatkowania, tj. dochodu wygenerowanego przez spółkę w ramach prowadzonej działalności. Stanowisko spółki, słusznie zanegowane przez organ podatkowy, może świadczyć o pomieszaniu przez wnioskodawcę zupełnie odrębnych i niezależnych od siebie kwestii dotyczących z jednej strony kwalifikowalności wydatków inwestycyjnych ponoszonych w SSE, a z drugiej – ich znaczenia dla wysokości dochodu do opodatkowania.
W związku z realizacją nowej inwestycji na terenie specjalnej strefy ekonomicznej spółka zobowiązana jest do poniesienia określonych kosztów kwalifikowanych, w oparciu o które zostanie następnie wyliczony dostępny limit zwolnienia podatkowego. Katalog wydatków, które mogą zostać rozpoznane jako koszty kwalifikowane inwestycji, został określony w art. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Niemniej kwalifikowalność kosztów nie ma związku z ewentualną możliwością traktowania wskazanych wydatków jako bieżących kosztów uzyskania przychodów lub odejmowania ich od dochodu i powinna być rozpatrywana odrębnie.
W celu obliczenia podstawy opodatkowania, podatnik określa w pierwszej kolejności swój przychód podatkowy, a następnie koszty jego uzyskania. Różnica między przychodem ?a kosztami stanowi dochód lub stratę podatkową. Przepisy ustawy o CIT zawierają regulacje określające, które przychody ?i koszty rozpoznane przez podatnika powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dochodu do opodatkowania. Organ podatkowy słusznie zauważył, ?że żaden przepis ustawy o CIT nie daje podatnikowi możliwości odliczenia wydatków kwalifikowanych związanych z nową inwestycją, od dochodu wygenerowanego ?w ramach prowadzonej działalności. Zasady kwalifikowalności kosztów zostały określone w odrębnych przepisach i nie mają wpływu na metodologię obliczania wysokości podstawy opodatkowania.
Niewątpliwie, w wielu przypadkach koszty kwalifikowane mogą być równocześnie kosztami uzyskania przychodów (przede wszystkim w formie amortyzacji), jednak nie ma między tymi cechami żadnej zależności. Warto także zauważyć, że wskazany ?w omawianym przypadku wydatek związany z zakupem gruntu jest przykładem kosztu, który pomimo iż może stanowić koszt kwalifikowany dla celów strefowych ?i wpływać na dostępny limit zwolnienia podatkowego, to jednak z punktu widzenia podatkowego nie jest kosztem uzyskania przychodu i nie może pomniejszać podstawy opodatkowania.
W związku z tym organ podatkowy słusznie zanegował stanowisko wnioskodawcy, wskazując, że wolny od podatku będzie dochód wnioskodawcy osiągnięty zarówno przed, jak i po planowanym przejęciu oraz obliczony zgodnie z zapisami ustawy o CIT, bez pomniejszania o koszty kwalifikowane ?w ramach inwestycji strefowej.