Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o to, od kiedy ma zacząć płacić podatek od nieruchomości. Sąd nie potwierdził jej stanowiska, że o opodatkowaniu decyduje uzyskanie formalnego pozwolenia na użytkowanie (sygnatura akt II FSK 1228/12).

Spór dotyczył tego, od kiedy spółka cywilna powinna zgłosić do opodatkowania i zacząć płacić daninę od nowego budynku handlowo-usługowego. Zgodnie z przepisami, jeżeli obowiązek podatkowy jest uzależniony od istnienia budowli, budynku (ich części), powstaje on 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie przed jej ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Inwestorzy uważali, że w ich wypadku konieczność rozliczenia daniny powstanie dopiero 1 stycznia 2012 r. A to dlatego, że decyzja o pozwoleniu na użytkowanie części budynku została wydana i uprawomocniła się w 2011 r.

Zdaniem fiskusa danina powinna być płacona rok wcześniej. Z dziennika budowy wynikało bowiem, że roboty w części budynku zakończono już w grudniu 2010 r.

Sprawa trafiła na wokandę, ale racji spółce nie przyznał ani sąd pierwszej instancji, ani NSA.

Reklama
Reklama

Sąd kasacyjny zgodził się, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości jest związany z rozpoczęciem faktycznego użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem.

– W takim wypadku powstanie on bez względu na to, czy zostaną spełnione przesłanki przewidziane w przepisach prawa budowlanego – podkreślał sędzia NSA Stanisław Bogucki.

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie nie jest więc przesądzająca. Wyrok jest prawomocny.