Stan faktyczny
Urząd skarbowy określił stowarzyszeniu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Tymczasem organizacja w zeznaniu CIT-8 zadeklarowała całość dochodów jako dochody wolne.
Działalność stowarzyszenia polegała na realizacji Europejskiego Programu Karta EURO
Prowadząc program Karta EURO
A zatem opłata za kartę EURO
Rozstrzygnięcie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zauważył, że w celu otrzymania karty należało wypełnić deklarację członkowską, uiścić rocznie określoną kwotę pieniężną, ?a następnie zarząd stowarzyszenia potwierdzał przystąpienie danej osoby do stowarzyszenia w formie członka stowarzyszonego. Nie istniała możliwość przystąpienia do stowarzyszenia bez jednoczesnego nabycia Karty EURO
Kwestia zwolnienia składek członkowskich z podatku dochodowego od osób prawnych uregulowana została w art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa nie definiuje wprost pojęcia składek członkowskich. Jednak zdaniem sądu składka członkowska nie może wiązać się ze świadczeniem wzajemnym pomiędzy opłacającym składkę, a podmiotem pobierającym składkę.
Opłata za kartę nie była pobierana za przynależność do stowarzyszenia. Przeciwnie, miała zdecydowanie ekwiwalentny charakter, stanowiła bowiem zapłatę za uzyskanie prawa do rabatów oraz wybranego wariantu ubezpieczenia.
W ocenie sądu żadna część przychodów stowarzyszenia uzyskana w związku ze sprzedażą Kart EURO
Uzasadnione jest zatem stanowisko urzędu skarbowego, że podatnik prowadził działalność gospodarczą – uznał sąd. Stowarzyszenie oferowało karty w różnych wariantach ?(z ubezpieczeniem lub bez), a co za tym idzie – także ?w różnych cenach. Działalność podatnika niewątpliwie miała zorganizowany, ciągły oraz zarobkowy charakter. ?W zamian za określony produkt, czyli wariant Karty EURO
Sygnatura akt I SA/Gd 1641/13