Prowadzę małą firmę komputerową. Głównych klientów mam ?w Warszawie i u nich wykonuję ?w dni powszednie większość prac. Ponieważ mieszkam ponad 100 km dalej, wynająłem w stolicy mieszkanie. Nocuję w nim ?w czasie pobytu u klientów. Czy wydatek na czynsz mogę zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
– pyta czytelnik.
Czynsz za firmową nieruchomość jest kosztem uzyskania przychodów i może być wpisany do księgi (kolumna 13.). Nie ma co do tego wątpliwości, jeśli lokal jest przystosowany do celów służbowych i na stałe prowadzimy w nim działalność. Trudniej będzie wykazać związek wydatków z firmą, jeśli wynajmujemy mieszkanie, ?w którym tylko nocujemy. Ale gdyby przedsiębiorca dojeżdżający do klientów go nie miał, musiałby korzystać z droższego z reguły hotelu. Byłoby to nieopłacalne i nieracjonalne. Skoro więc przedsiębiorca wie, że będzie musiał przebywać ?w innym mieście przez dłuższy czas (w celu wykonania kontraktu), wynajęcie mieszkania jest uzasadnionym działaniem.
Niestety, fiskus nie zajmuje ?w tej sprawie jednolitego stanowiska. Korzystna dla podatników jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lutego 2014 r. (IPPB1/415-1200/?13-2/KS). Wystąpił o nią informatyk, który ma klienta w innym mieście i – jak zapewnia we wniosku – pracę przy zleceniach rozpoczyna wcześnie rano i kończy w późnych godzinach wieczornych. Wynajął mieszkanie, aby nie tracić czasu na dojazdy.
Warszawska izba skarbowa potwierdziła, że jeśli informatyk ma miejsce zamieszkania ?w innej miejscowości, a dojazd ze względu na znaczną odległość jest utrudniony i kosztowny, to wydatki z tytułu najmu mieszkania oraz jego używania (do poniesienia których będzie zobowiązany na podstawie umowy) mogą być podatkowym kosztem. Zaznaczyła jednak, że do zaewidencjonowania w księdze nie wystarczą faktury (rachunki) wystawione przez właściciela lokalu czy też za media. Niezbędne jest również posiadanie dowodów świadczących o wykonanych w okolicach wynajmowanego mieszkania usługach.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy (interpretacja z 8 maja 2013 r., ITPB1/415-319/13/AK).
Inny pogląd wyraziła Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja z 12 sierpnia 2013 r., IPTPB1/415-330/13-2/AP). Jej zdaniem opłata za najem to wydatek osobisty ponoszony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie ma wpływu na powstanie, zwiększenie bądź zachowanie źródła przychodów z działalności gospodarczej. Nie może więc być podatkowym kosztem.